Nowe przepisy obowiązują zarówno banki, wszystkie firmy pożyczkowe, jak i kasy oszczędnościowo- kredytowe. Istotne zmiany zaszły m.in. w kredytach konsumenckich, pożyczkach gotówkowych oraz kredytach na rachunkach osobistych.
Przepisy nowej ustawy dotyczą kredytów do 255,55 tys. zł (wcześniej były to kredyty do 80 tys. zł). Obecnie w umowie kredytowej muszą być wyraźnie wyszczególnione wszelkie opłaty. Wszędzie obowiązuje jednakowy formularz, który powinien zawierać komplet podstawowych informacji o kredycie - nie tylko opłaty, prowizje i oprocentowanie, ale też inne koszty pożyczki, jak całkowita kwota do spłaty, rzeczywista roczna stopa oprocentowania, wymagane zabezpieczenia, wysokość składki ubezpieczeniowej.
Więcej czasu do zastanowienia
Z 10 do 14 dni kalendarzowych wydłuży się okres, w którym możesz zrezygnować (bez podawania przyczyn) z kredytu konsumpcyjnego. Jednak będziesz musiał zapłacić odsetki za dni, przez które zastanawiałeś się, czy wykorzystać kredyt, czy nie. Jeśli się rozmyślisz, na zwrot pieniędzy masz 30 dni od dnia rezygnacji z pożyczki. Kredytodawca ma teraz wobec ciebie dodatkowy obowiązek - musi cię poinformować, że możesz zrezygnować z kredytu. Poza tym bank, w przypadku gdy odrzuci twój wniosek o pożyczkę, zobowiązany jest wytłumaczyć powody odmowy.
Zniesiony limit
Na tym niestety koniec zmian korzystnych dla klientów. Nowe rozwiązania prawne likwidują obowiązujący wcześniej maksymalny 5-proc. limit prowizji i dodatkowych opłat przygotowawczych związanych z udzieleniem kredytu konsumpcyjnego. Teraz instytucje finansowe mają wolną rękę w ustalaniu wysokości dodatkowych opłat. Likwidacja 5-proc. progu prowizji i opłat dodatkowych może spowodować, że kredyt konsumencki będzie udzielany np. z 40-proc. prowizją. Jednak na korzyść klientów może zadziałać konkurencja, która sprawi, że koszty kredytów niekoniecznie pójdą w górę. Zresztą banki już wcześniej omijały narzucony limit 5 proc., nakładając na klientów obowiązek wykupienia różnego rodzaju ubezpieczeń. Teraz jednak nie będą musiały uciekać się do takich wybiegów.
Kosztowna wcześniejsza spłata
Jeśli liczysz się z możliwością wcześniejszego oddania długu, musisz wiedzieć, że nowe przepisy pozwalają bankom żądać rekompensaty za spłatę kredytu przed terminem. Na szczęście tylko w przypadku pożyczek o stałej stopie oprocentowania i tylko wtedy, gdy kwota spłacanego w okresie dwunastu kolejnych miesięcy kredytu jest wyższa niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia. Prowizja za spłatę przed terminem może sięgać 1 proc. kwoty kredytu.