Składka zdrowotna

Zmiany w składce zdrowotnej. Można zyskać nawet 1000 zł miesięcznie

2025-04-05 8:44

Sejm w piątek 4 kwietnia przegłosował zmiany w składce zdrowotnej, projekt trafi teraz do Senatu. To jednak oznacza, że jest większość w Sejmie, aby ten projekt przyjąć, więc jego wprowadzenie jest coraz bardziej realne od 2026 roku. Ile zyskają dzięki temu przedsiębiorcy?

Zmiany w składce zdrowotnej przegłosowane przez Sejm

Rząd pod koniec 2024 roku przyjął dwa projekty dotyczące składki zdrowotnej. Jeden z nich likwidował składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wszedł w życie od początku 2025 roku. Drugi zapowiadał zmiany, które miały wejść w życie od 2026 roku, w związku z tym miał być procedowany dłużej.

Michał Rado | PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO

W marcu projekt wypadł z harmonogramu głosowań, ze względu na m.in. sprzeciw Lewicy, która zapowiedziała, że nie zagłosuje za zmianami, które zmniejszają dochody służby zdrowia. Również minister zdrowia Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej sprzeciwiła się zmianom.

Ostatecznie 4 kwietnia 2025 roku na głosowaniu za obniżeniem składki zdrowotnej Sejm przegłosował projekt składki zdrowotnej. Przeciw zagłosowało 190 parlamentarzystów (z PiS i Lewicy), a za przyjęciem projektu było 213 posłów - głównie z Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050. W przegłosowaniu ustawy pomogli posłowie Konfederacji, którzy wstrzymali się od głosu, dzięki czemu ustawa mogła przejść mimo braku większości bezwzględnej. 

Teraz ustawa musi przejść przez Senat, a następnie trafi na biurko prezydenta. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050, przedsiębiorcy będą mogli liczyć na obniżkę składki zdrowotnej już od 2026 roku. Ile oszczędzą?

Co zmieni się w składce zdrowotnej? Tyle zyskają przedsiębiorcy

Obecnie składka zdrowotna wynosi 9 proc. od podstawy dochodu, ale nie może być niższa niż 9 proc. od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ustawa wprowadza dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, tj. do pewnego poziomu będzie ryczałtowa, a od nadwyżki będzie procentowa.

Część ryczałtowa składki ma wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pozostała część składki będzie naliczana od  nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (przy stawce 4,9 proc.).

Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem będą mieli składkę zdrowotną naliczaną od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (przy stawce 3,5 proc.). Ponadto składka zdrowotna zostanie obniżona do 9 proc. z 75 proc. minimalnego wynagrodzenie (obecnie to 9 proc. minimalnego wynagrodzenia) dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej.

Jak dokładnie przełoży się to na zyski i koszty przedsiębiorców? Sprawdźcie to w naszej galerii (wyliczenia zostały wykonane dla Faktu przez analityka InFakt Piotra Juszczyka).

Super Biznes SE Google News
WIELKI QUIZ. Waloryzacja, inflacja, monopol. Ekonomiczny quiz, który sprawdzi, czy jesteś bogaty w wiedzę!
Pytanie 1 z 15
Co to jest PKB?
QUIZ PRL. Waloryzacja, inflacja, deflacja. Ekonomiczny quiz, który sprawdzi, czy jesteś bogaty w wiedzę!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze