Wizerunek orła białego od lat sprawie grafikom komputerowych wiele trudności. Wzór z obecnie panującej ustawy jest namalowany pędzlem, co w dzisiejszych czasach nie ma racji bytu. Obróbka komputerowa takiego formatu jest praktycznie niemożliwa. Jak pisze „Rzeczpospolita” planowane jest kilka wersji herbu. Oprócz podstawowej, powstanie także wersja jedno i dwubarwna. Wzory będą załączone w formie elektronicznej, a dzięki grafice wektorowej łatwo będzie je dopasować do potrzebnej wielkości.
Zmienione zostaną także kolory polskiej flagi, które od lat budzą wiele kontrowersji. Eksperci regularnie apelują o zmianę liczbowych współrzędnych barw narodowych. Obecnie kolory podane są w tzw. przestrzenie barw CIELUV, która jest przestarzała i raczej nieużywana w dzisiejszych czasach. Graficy mają spory problem aby przełożyć kolory z tej palety na współczesne systemu komputerowe. W efekcie wielu producentów produkuje flagi w rożnych odcieniach czerwieni.
- Kolor obecnie wskazany w załączniku ustalano pod kątem nadruku na banderze wełnianej. Zabrakło współrzędnych dla innych materiałów – mówi dla „Rzeczpospolitej”, Andrzej Ludwik Włoszczyński, specjalista do sprawa barw narodowych.
Zmiany dotkną także hymn polski. Ministerstwo ma przedstawić nowe partytury i nagrania Mazurka Dąbrowskiego. W obecnej wersji zapisy są tylko na fortepian, głos oraz fortepian z głosem. Brakuje zapisów dopasowanych do orkiestry. Jak pisze „Rzeczpospolita” nie da się wywnioskować czego dokładnie będą dotyczyć zmiany hymnu narodowego.
Ustawa ma także wprowadzić do użytku Chorągiew Rzeczpospolitej. To prostokątny czerwony płat z wizerunkiem orła białego w obramowaniu wężyka generalskiego. Jest to symbol mający ponad 700-letnią tradycję i był przynależny głowie państwa. Jak mówi Krzysztof J. Guzek członek Szkockiego Towarzystwa Heraldycznego, chorągiew wznoszona zazwyczaj przed Zamkiem Królewskim. Jednak Ignacy Mościcki wnosił ją również przy jego domku letniskowym. Chorągiew używana była jeszcze przed zaborami, a jej wzór zmieniał się w zależności od króla elekcyjnego. Obecnie Prezydent Rzeczpospolitej dysponuje własnym proporcem, jednak jego stosowanie jest ograniczane zaledwie do uroczystości wojskowych.