Znamy laureatów Konkursu „Ambasador Polski 2019”

i

Autor: Marcina Wziontek

Znamy laureatów Konkursu „Ambasador Polski 2019”

2019-10-17 11:54

Zorganizowany przez KGHM S.A. Plebiscyt „Ambasador Polski 2019” doczekał się uroczystego finału. Podczas gali, która odbyła się 12 października 2019 r. w Warszawie, Kapituła konkursu z Prezesem Zarządu KGHM Marcinem Chludzińskim w roli przewodniczącego, wyłoniła zwycięzców Plebiscytu.

Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta RP. Podczas gali z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów Piotra Glińskiego goście i uczestnicy konkursu poznali zwycięzców Plebiscytu. Sprawdźmy, kto zasłużył na miano Ambasadora Polski 2019!

Rola ambasadora

Ambasador to osoba, która reprezentuje państwo i tym samym przyczynia się do budowania dobrej opinii o jego narodzie. Uzyskanie tytułu Ambasadora roku to ogromne wyróżnienie. Podczas uroczystości wręczenia nagród głos zabrał Mariusz Rusiecki, doradca Prezydenta RP. W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy złożył organizatorom podziękowania i gratulacje, przy czym zaznaczył, jak ważna jest rola ambasadorów i postawa obywateli Polski w kształtowaniu opinii na arenie międzynarodowej. Odczytano także list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

– Nie mam wątpliwości, że wybór, którego dokonała Kapituła był niełatwy. Jestem jednak również przekonany, że tytuł „Ambasadora Polski” przypadł osobom, które nie tylko osiągają niezwykłe sukcesy na polach swojej działalności, ale budują również kapitał wizerunkowy i świadczą o Polsce w najlepszy możliwy sposób. Ambasador to najwyższy rangą przedstawiciel kraju poza jego granicami. Laureaci plebiscytu zasługują na taki tytuł i wyróżnienie – usłyszeli przybyli na galę goście.

Talent i pasja nagrodzone

– Poprzez Plebiscyt „Ambasador Polski” chcemy wyróżnić Polaków, którzy swoim talentem, pasją i codzienną ciężką pracą kreują i wzmacniają wizerunek Polski jako nowoczesnego, szybko rozwijającego się kraju o dużym potencjale, którego obywatele osiągają sukcesy w różnych dziedzinach życia społecznego, naukowego i kulturalnego. Zainteresowanie konkursem przekroczyło nasze oczekiwania. Cieszę się, że internauci nadesłali tyle zgłoszeń. Jako przewodniczący Kapituły chciałbym również podkreślić, że wybór zwycięzców był niezwykle trudny – mówi Prezes Zarządu KGHM Marcin Chludziński.

W składzie jury znaleźli się przedstawiciele administracji, przedsiębiorcy, ludzie nauki, sportu oraz kultury. Kapituła konkursu wybrała ambasadorów w kilku kategoriach: nauka, sport, kultura, nagroda publiczności oraz Nagroda Specjalna prezesa KGHM.

Zwycięzcy Plebiscytu

Organizacja Plebiscytu pierwsza taka inicjatywa KGHM Polska Miedź S.A. w tym roku i jednocześnie forma podziękowań dla zasłużonych Polaków, którzy za pośrednictwem swoich osiągnięć budują pozytywny wizerunek kraju na całym świecie.

Wśród laureatów znalazły się osoby, które przyczyniły się do rozpoznawalności polskiej kultury na świecie lub osoby, które odniosły sukces w sporcie. Znaczenie miały zarówno dokonania uczestników konkursu, jak też postawa rodząca dobrą opinię o Polsce i Polakach. Oto laureaci konkursu:

Ambasador Nauki Polskiej
Artur Chmielewski to menadżer misji kosmicznych w NASA i jednocześnie ambasador polskich naukowców. Uczestniczył w misji lądowania na komecie. W ramach pracy dla NASA JPL został uczestnikiem eksploracji kosmosu.

Ambasador Polskiego Sportu
Patrycja Pacak to mistrzyni świata w akrobacji szybowcowej. Jako pierwsza kobieta zdobyła mistrzostwo świata w dyscyplinie typowo męskiej. Wyrazy uznania za odwagę i doskonałe przygotowanie techniczne.

Ambasador Kultury Polskiej
Krzysztof Jabłoński to pianista, który za sobą ma występy w Europie, obu Amerykach i Azji, popularyzując kulturę polską w najlepszym wydaniu, prezentując twórczość Fryderyka Chopina.

Nagroda Publiczności
Andrzej Bargiel to pierwszy człowiek, który zjechał na nartach ze szczytu K2 i Broad Peak. Obieżyświat i urodzony himalaista. Jako ratownik TOPR zawsze gotowy do niesienia pomocy.

Nagroda Specjalna Prezesa KGHM
Linda i Robert Ollisowie to rodzice Michaela Ollisa, sierżanta wojska amerykańskiego, który w 2013 r., w trakcie wspólnych walk w Afganistanie, oddał swoje życie, ratując Karola Cierpicę – żołnierza Wojska Polskiego. Obecnie aktywnie udzielają się w życiu Polonii.

Najnowsze