"Pierwsze klucze": kto dostanie dopłaty do kredytu?
Projekt ustawy, opracowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, zakłada dopłaty do kredytów hipotecznych oraz konsumenckich, ale z pewnymi ograniczeniami. Zgodnie z założeniami projektu ustawy o inwestycjach i kredycie mieszkaniowym "Pierwsze klucze", dopłaty będą przysługiwały do 120 pierwszych rat kredytów hipotecznych, ale tylko w przypadku zakupu mieszkania lub domu jednorodzinnego na rynku wtórnym. Co istotne, dotyczy to wyłącznie nieruchomości, które zostały oddane do użytku co najmniej 5 lat przed złożeniem wniosku o kredyt, a sprzedający są ich właścicielami od co najmniej 3 lat.
Oznacza to, że osoby zainteresowane zakupem nowego mieszkania od dewelopera nie będą mogły skorzystać z tego programu. "Pierwsze klucze" skupiają się na wsparciu zakupu istniejących nieruchomości.
Dodatkowo kredyt z dopłatami będzie mógł być również przeznaczony na budowę domu jednorodzinnego, w tym na pokrycie kosztów związanych z jego wykończeniem. Program obejmuje możliwość nabycia prawa własności gruntu, na którym ma zostać zbudowany dom.
Członkowie kooperatyw mieszkaniowych (czyli grupy osób fizycznych, które decydują się kupić działkę i wspólnie wybudować na niej dom jednorodzinny, lub budynek wielorodzinny) również będą mogli ubiegać się o dopłaty do kredytu na zakup gruntu.
Warunki dopłat do kredytów w "Pierwszych kluczach"
Warunki kredytu hipotecznego w programie "Pierwsze klucze" są ściśle określone. Kredyt musi być udzielony na okres co najmniej 15 lat, ze stopą oprocentowania na poziomie stałym, ustalanym na okres 60 miesięcy. Dopłaty obejmą 120 pierwszych rat kapitałowo-odsetkowych spłacanych zgodnie z harmonogramem.
Przewidywane są także dopłaty do kredytów konsumenckich, które mają na celu sfinansowanie partycypacji lokatora w kosztach budowy lokalu mieszkalnego w ramach przedsięwzięcia społecznej inicjatywy mieszkaniowej (SIM) lub towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), oraz na wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej.
Kredyty konsumenckie udzielone na sfinansowanie partycypacji lub wkładu mieszkaniowego, będą mogły mieć okres spłaty kredytu nie krótszy niż 5 lat i nie dłuższy niż 15 lat, a dopłaty będą obejmowały 60 pierwszych rat kapitałowo-odsetkowych.
Osoby zaciągające mieszkaniowy kredyt hipoteczny z wkładem własnym mniejszym niż 20 proc. będą mogły uzyskać gwarancję spłaty części kredytu udzieloną przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), pod warunkiem, że całkowita kwota tych wydatków nie przekracza 1 mln zł. Gwarancja spłaty części kredytu będzie mogła zostać udzielona również w przypadku kredytu konsumenckiego zaciągniętego w celu sfinansowania wkładu mieszkaniowego lub partycypacji kosztów budowy lokalu w społecznych zasobach mieszkaniowych.
Wysokość dopłaty do rat ma być uzależniona od rodzaju przedsięwzięcia. Przy kredycie hipotecznym oprocentowanie rat ma wynieść 1,5 proc., natomiast raty kredytu udzielonego na sfinansowanie partycypacji lub wkładu mieszkaniowego będą miały oprocentowanie 0 proc..
Ponadto projekt zakłada również limity cenowe metra kwadratowego nieruchomości, na które będzie można uzyskać dopłaty do kredytu. Limit ustawowy ma być określony przy uwzględnieniu danych o średnich kosztach realizacji przedsięwzięć inwestycyjno-budowlanych w segmencie społecznym i ma być ogłaszany corocznie. Ponadto rada gminy będzie mogła ustalić inny limit ceny niż ustawowy, co pozwoli na dostosowanie programu do lokalnych warunków rynkowych.
Kto skorzysta z programu "Pierwsze klucze"? Będzie limit dochodowy
Zgodnie z założeniami, wnioski o kredyt hipoteczny "Pierwsze klucze" będzie można składać do 2030 roku. W przypadku kredytów udzielanych na sfinansowanie partycypacji lub wkładu mieszkaniowego w celu uzyskania mieszkania czynszowego lub spółdzielczego lokatorskiego, termin ten nie będzie obowiązywał.
Projektowana ustawa przewiduje również limit wysokości dochodów gospodarstwa domowego kredytobiorcy, który uprawnia do zaciągnięcia mieszkaniowego kredytu hipotecznego z pełną kwotą dopłat, a także maksymalną kwotę części kapitału zaciągniętego kredytu, od której będą naliczane dopłaty.
W przypadku, gdy średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego kredytobiorcy przekracza limit dochodowy, kwoty dopłat do rat zostaną ustalone na niższym poziomie. Oznacza to, że program jest skierowany przede wszystkim do osób o niższych i średnich dochodach.
Dodatkowo, projekt przewiduje kwartalny limit 10 tys. przyjmowanych wniosków o preferencyjny kredyt "Pierwsze klucze". To oznacza, że osoby zainteresowane programem powinny śledzić terminy naboru wniosków i przygotować się do złożenia dokumentów.
