Metropolita katowicki abp. Wiktor Skworc wygłosił przesłanie społeczne do pielgrzymów przybyłych do Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich, które są ośrodkiem kultu maryjnego od kilkuset lat. Kościelny hierarcha odniósł się niedziel wolnych od handlu i do umowy społecznej, której nie można według niego lekceważyć:
- Siewcami pokoju społecznego nie są ci, którzy omijając ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę, obowiązującą w pełni dopiero od wiosny 2020 r., dążą – nawet wbrew praktyce zachodnich krajów europejskich – do otwarcia centrów handlowych w niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych. Przypomnę, że zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 7 Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje w placówkach pocztowych.
Abp. Skworc uderzył w sieci handlowe. Zwrócił uwagę na próby omijania zakazu handlu w niedzielę. Podał przykład sieci Kaufland, która wykorzystała furtkę w postaci świadczenia usług pocztowych.
- Za zachodnią granicą nie mogą handlować, niedziela jest chroniona konstytucją. U nas omijają prawo - wygłosił abp. Skworc.
Znany biskup uderzył w sieci handlowe. Mocne kazanie abp. Skworca
- Umowy społecznej dotyczącej wolnej od handlu niedzieli nie można lekceważyć i podważać, bo w ten sposób okazuje się lekceważenie dla prawa. Podnoszone przy okazji zyski i straty gospodarcze są tematem zastępczym. Beneficjentami wolnej niedzieli są nie tylko sprzedający i kasjerki. W zaopatrzeniu, transporcie, dystrybucji, logistyce zaangażowanych jest wielu tysięcy ludzi. Wszyscy oni i ich rodziny mają prawo do niedzielnego odpoczynku i świętowania. Tak. Kwestia pracy w niedzielę jest sprawdzianem z solidarności z tymi, którzy pracują i z ich rodzinami - podkreślił metropolita katowicki.
Dodał, jaką wartością jest rodzina i odpoczynek. Abp. Skworc ceni polską politykę prorodzinną, ale zauważa, że nie powinna ona ograniczać się tylko do wsparcia finansowego:
- Więc apelujemy i prosimy, aby nie demolować życia społecznego, rodzinnego, przymusowym zaciągiem tysięcy obywateli, zwłaszcza kobiet do niedzielnej, niekoniecznej pracy.