Wysokość odprawy uzależniona jest od stażu pracy
Na początku września firma Beko Europe poinformowała o zakończeniu działalności zakładów w Łodzi (produkcja kuchenek, suszarek i komponentów plastikowych) oraz wrocławskiej fabryki lodówek. W związku z zamknięciem zakładów pracę straci 1,8 tys. osób, z czego 700 we Wrocławiu. Zmiany tłumaczone są zmieniającym się rynkiem oraz słabym popytem na produkty wytwarzane w Polsce.
"Polskie zakłady produkcyjne, szczególnie w Łodzi i we Wrocławiu, od kilku lat notują znaczne straty finansowe. Sytuacja stała się widoczna po szczegółowym przeglądzie strategicznym, rozpoczętym w kwietniu tego roku i wymaga podjęcia zdecydowanych działań, aby zapewnić długoterminową rentowność działalności firmy" - czytamy w oficjalnym komunikacie.
We wtorek Beko Europe poinformowało, że firma porozumiała się z przedstawicielami związków zawodowych działających we wrocławskiej fabryce.
„Porozumienie opiera się na pakiecie odpraw dla pracowników objętych restrukturyzacją i jest wynikiem negocjacji Beko z przedstawicielami pracowników oraz związkami zawodowymi” – podano w komunikacie przesłanym PAP.
Według zawartego porozumienia pracownicy objęci zwolnieniami grupowymi mogą liczyć na odprawy, których wysokość uzależniona jest od stażu pracy. Pracownik z mniejszym niż 10-letni stażem pracy otrzyma jedną odprawę za każdy pełny rok stażu pracy oraz jedną dodatkową płatność w wysokości minimalnego wynagrodzenia według stawki planowanej od 1 stycznia 2024 r.
Pracownicy ze stażem do 2 lat dostaną 5 odpraw, w tym 1 wynikającą z prawa. Osoby, które pracowały od 2 do 8 lat otrzymają 8 odpraw (2 wynikające z prawa). Ci ze stażem pracy od 8 do 15 lat mogą liczyć na 12 odpraw (3 wynikające z prawa). Najwięcej otrzymają weterani, którzy ponad 15 lat pracowali dla Beko. Również mają gwarantowane 12 odpraw, ale za każdy rok powyżej 15 lat dostaną dodatkową wypłatę w wysokości minimalnej płacy.
- Dodatkowo, określone grupy zawodowe - kobiety w ciąży, na urlopie macierzyńskim, osoby z niepełnosprawnościami, a także pracownicy w ochronie przedemerytalnej otrzymają 3 dodatkowe odprawy. Beko zobowiązało się także utrzymać podwyżki na 2025 rok dla wszystkich pracowników - informuje eksa.pl, anonimowo jeden z pracowników łódzkiej fabryki.
Ustalono również, niezależnie od stażu pracy, premie za frekwencję.
Niezależnie od stażu każdy pracownik, który nieprzerwanie pracował w firmie od listopada 2024 r. do kwietnia 2025 r., z nie więcej niż dwoma dniami zwolnienia lekarskiego miesięcznie, otrzyma dodatkową jedną odprawę.
Produkcja w zamykanych zakładach Beko ma się zakończyć do końca kwietnia 2025 r. Pozostała działalność: w Radomsku, wrocławskiej fabryce kuchenek oraz w łódzkim Shared Service Center (SSC) oraz krajowe operacje komercyjne pozostaną bez zmian.
„Proces (restrukturyzacji – przyp. PAP) jest trudny, ale konieczny, aby wzmocnić zrównoważoną bazę operacyjną w Polsce, w szczególności poprzez wzmocnienie kluczowej działalności produkcyjnej w zakładach w Radomsku i Wrocławiu” – powiedział cytowany w komunikacie Francesco Celentano, senior director of operations Northern Area w Beko Europe.
Obecne zakłady produkcyjne Beko w Łodzi przy ul. Dąbrowskiego początkowo należały do firmy Indesit Company, która pierwszą fabrykę kuchenek w tym miejscu otworzyła w 1999 roku. W szczytowym okresie w zakładach pracowało ponad 2,5 tys. osób.
Polecany artykuł: