Restauracje zostaną otwarte jeszcze w maju

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Przedsiębiorcy apelują: poszczególne usługi NIE dla niezaszczepionych. Chcą ZMIAN w prawie!

Konferencja premiera. Znoszenie obostrzeń. Czy restauracje zaczną działać normalnie?

2021-04-28 10:30

Na konferencji prasowej, która odbyła się w środę 28 kwietnia bieżącego roku, premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się na temat poluzowania obowiązujących do tej pory obostrzeń. Przewodniczący Rady Ministrów podał bardzo szczegółowy harmonogram, przywrócone zostanie działanie wielu sektorów usługowych, które dotychczas nie mogły działać na normalnych zasadach. Od kiedy w takim razie restauracje, bary i kawiarnie, a także inne punkty gastronomiczne będą mogły wznowić swoją działalność i zacząć przyjmować gości?

Koniec Lockdownu

Wprowadzony pod koniec marca lockdown, spowodowany bardzo złą sytuacją epidemiologiczną w kraju (dobowa liczba zachorowań i zgonów na COVID-19 biła kolejne rekordy), wręcz zatrzymał działanie wielu sektorów gospodarki, w tym głównie sektora usługowego. Teraz jednak sytuacja w Polsce wydaje się być pod kontrolą i jak w analogicznym okresie zeszłego roku, Rada Ministrów zdecydowała się na odstąpienie od rygorystycznych obostrzeń i zakazów. Warto przypomnieć, że z powodu lockdownu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek ochronnych, które zasłaniają usta i nos. Dzieci pozostały w domach, a lekcje szkolne przeprowadzano online, także większość sektora usługowego została zamknięta. Otwarte pozostały jedynie sklepy pierwszej potrzeby, takie jak sklepy spożywcze, drogerie, apteki, księgarnie, salony prasowe, sklepy zoologiczne, czy budowlane i meblowe (Te jednak tylko poniżej 2000 metrów kwadratowych powierzchni). 

Znoszenie obostrzeń: Kiedy nastąpi otwarcie restauracji?

Branża gastronomiczna również została mocno ograniczona. Restauracje, bary, czy kawiarnie mogły prowadzić jedynie sprzedaż swoich produktów na wynos, bądź na dowóz. Czy w związku z poluzowaniem obostrzeń uległo to zmianie?

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że najważniejszy jest rozsądek obywateli. Dramatyczna sytuacja sprzed miesiąca wydaje się powoli uspokajać i liczba zachorowań na COVID-19 systematycznie spada, dlatego postanowiono odmrozić wiele sektorów gospodarki. Jednak aby tak pozostało już na stałe potrzebna będzie dyscyplina społeczna, jeżeli tego nie zrobimy może czekać nas kolejne nasilenie zachorowań, a przez to powrót do lockdownu

Branża gastronomiczna zostanie częściowo odmrożona od 15 maja bieżącego roku. Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zaznaczył jednak, że sprzedaż stacjonarna w restauracjach, barach, czy kawiarniach będzie możliwa jedynie w ogródkach na wolnym powietrzu. Natomiast od 29 maja lokale będą mogły zostać otwarte dla gości, jednak jedynie 50 proc. miejsc będzie mogło zostać zajętych. 

Sonda
Czy poluzowanie obostrzeń powinno zostać już wprowadzone na długi weekend majowy?
Express Biedrzyckiej - Michał Woś: Ziobro nie chce być prezesem PiS
Najnowsze

Materiał sponsorowany