Wesele, przyjęcie

i

Autor: Pixabay Policyjną interwencją zakończyło się przyjęcie weselne, zorganizowane w sali bankietowej w Malanowie (woj. wielkopolskie). Wylegitymowano 81 osób.

Konferencja premiera. Znoszenie obostrzeń. Powrót wesel, jaki limit osób przewidziano?

2021-04-28 10:23

Wesela i imprezy okolicznościowe. Na konferencji prasowej, która odbyła się w środę 28 kwietnia bieżącego roku, premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się na temat poluzowania obowiązujących do tej pory obostrzeń. Przewodniczący Rady Ministrów podał bardzo szczegółowy harmonogram, przywrócone zostanie działanie wielu sektorów usługowych, które dotychczas nie mogły działać na normalnych zasadach. Co w takim razie z weselami i innymi imprezami okolicznościowymi? Od kiedy będzie można je organizować i na jakich zasadach?

COVID-19: Konic lockdownu

Wprowadzony pod koniec marca lockdown, spowodowany bardzo złą sytuacją epidemiologiczną w kraju (dobowa liczba zachorowań i zgonów na COVID-19 biła kolejne rekordy), wręcz zatrzymał działanie wielu sektorów gospodarki, w tym głównie sektora usługowego. Teraz jednak sytuacja w Polsce wydaje się być pod kontrolą i jak w analogicznym okresie zeszłego roku, Rada Ministrów zdecydowała się na odstąpienie od rygorystycznych obostrzeń i zakazów. Warto przypomnieć, że z powodu lockdownu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek ochronnych, które zasłaniają usta i nos. Dzieci pozostały w domach, a lekcje szkolne przeprowadzano online, także większość sektora usługowego została zamknięta. Otwarte pozostały jedynie sklepy pierwszej potrzeby, takie jak sklepy spożywcze, drogerie, apteki, księgarnie, salony prasowe, sklepy zoologiczne, czy budowlane i meblowe (Te jednak tylko poniżej 2000 metrów kwadratowych powierzchni).

Znoszenie obostrzeń: Od kiedy będzie można organizować wesela i na jakich zasadach?

Ograniczono również działalność branży gastronomicznej i hotelarskiej. Miejsca noclegowe mogły być wynajmowane jedynie w celach firmowych, a restauracje, bary, czy kawiarnie serwowały swoje produkty jedynie na wynos, bądź na dowóz. Zakazano również urządzania wesel i innych imprez okolicznościowych powyżej 5 osób. Czy w związku z poluzowaniem obostrzeń uległo to zmianie? Czy można już organizować wesela? I na jakich zasadach?

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że najważniejszy jest rozsądek obywateli. Dramatyczna sytuacja sprzed miesiąca wydaje się powoli uspokajać i liczba zachorowań na COVID-19 systematycznie spada, dlatego postanowiono odmrozić wiele sektorów gospodarki. Jednak aby tak pozostało już na stałe potrzebna będzie dyscyplina społeczna, jeżeli tego nie zrobimy może czekać nas kolejne nasilenie zachorowań, a przez to powrót do lockdownu.

Według słów premiera Mateusza Morawieckiego od 15 maja będzie można organizować wesela, a także inne imprezy okolicznościowe, z limitem do 25 osób, ale jedynie na świeżym powietrzu. Natomiast od 29 maja powróci możliwość organizacji imprez, w tym wesel, we wnętrzach lokali. Limit osób będzie wynosił 50 uczestników i trzeba będzie przestrzegać całkowitego reżimy sanitarnego. 

Sonda
Czy poluzowanie obostrzeń powinno zostać już wprowadzone na długi weekend majowy?
Express Biedrzyckiej - Michał Woś: Ziobro nie chce być prezesem PiS
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze