Jak zdobyć pieniądze na uruchomienie firmy

2010-10-26 14:02

Masz pomysł na własny biznes, ale brakuje ci kapitału na jego realizację? Możesz starać się o bezzwrotną dotację na otwarcie swojej firmy z Unii Europejskiej. Dostaniesz nawet 40 tys. zł.

Początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie z Unii w ramach działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Jednak, żeby skorzystać z unijnej pomocy, będziesz musiał trochę się postarać oraz spełnić określone warunki.

Nie dla wszystkich

O dotację na własny biznes może starać się każda osoba fizyczna, która ma pomysł na własną działalność i potrzebuje finansowego wsparcia (nawet gdy pracujesz na etacie). Unijne pieniądze mogą otrzymać wyłącznie przyszli przedsiębiorcy. Natomiast nie możesz liczyć na dofinansowanie, jeśli obecnie nie prowadzisz firmy, ale w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o wsparcie miałeś zarejestrowaną działalność gospodarczą. Wcześniejszy biznes automatycznie wyklucza cię z grona starających się o bezzwrotną dotację.

Złóż wniosek

Najpierw musisz znaleźć operatora, czyli instytucję, która w regionie, gdzie mieszkasz lub gdzie chcesz założyć firmę, organizuje nabór wniosków do tego działania. Aktualną listę tych instytucji możesz znaleźć na stronie wojewódzkiego urzędu pracy w danym województwie. Do instytucji - operatora we wskazanym miejscu i terminie składasz wniosek aplikacyjny (formularz możesz ściągnąć ze strony internetowej operatora projektu). Podajesz w nim najważniejsze informacje o sobie, opisujesz swój przyszły biznes oraz dołączasz wymagane przez operatora oświadczenia (nie musisz dołączać żadnych załączników). Wniosek jest oceniany najpierw pod względem formalnym, a dopiero w drugiem etapie przez komisję kwalifikacyjną pod względem merytorycznym.

Napisz biznesplan

Zanim jednak złożysz wniosek, powinieneś poszukać na stronie internetowej operatora informacji o zasadach konkursu i o wymaganych dokumentach. Dowiesz się tam także m.in., jakie grupy przyszłych przedsiębiorców są preferowane, a na jakie przedsięwzięcia nie dostaniesz pieniędzy (np. nie można otrzymać wsparcia na działalność w sektorze rybołówstwa czy na działalność rolniczą związaną z przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych). Szczegółowe informacje o branżach, na które nie można dostać dotacji, znajdziesz w art. 30 ust. 2 rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego z 6 maja 2008 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (DzU z 2008 r. nr 90, poz. 557). Gdy zostaniesz zakwalifikowany do programu, musisz odbyć cykl szkoleń, po których trzeba będzie napisać biznesplan. Biznesplany są następnie oceniane przez komisję kwalifikacyjną, a autorzy najwyżej ocenionych otrzymają dotacje na rozpoczęcie działalności.

Na jakie wsparcie można liczyć

- jednorazowe dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej w wysokości maksymalnie do 40 tys. zł,

- szkolenia i pomoc doradców umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

- wsparcie pomostowe wypłacane co miesiąc przez pół roku od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej w wysokości nie większej niż minimalne wynagrodzenie obowiązujące na dzień wypłacenia dotacji (istnieje możliwość przedłużenia o kolejne 6 miesięcy wypłacania pomostowego wsparcia w uzasadnionych przypadkach).

Na co pieniądze

Dotację możesz przeznaczyć przede wszystkim na wydatki inwestycyjne (np. maszyny, środki transportu, z wyjątkiem firm podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego, zakup licencji, oprogramowania, materiałów, towarów itp.), a nie na pokrycie kosztów związanych z bieżącym prowadzeniem działalności. Pieniędzy nie możesz przeznaczyć na zatrudnienie pracownika ani na budowę nowych budynków czy remont już istniejących. Natomiast wsparcie pomostowe powinieneś wykorzystać najpierw na pokrycie obowiązkowych opłat związanych z prowadzeniem firmy, np. składki do ZUS, a dopiero potem na czynsz, media, koszty obsługi przez biuro rachunkowe, koszty prowadzenia strony internetowej itp. Dotacja może pokryć 100 proc. kosztów uruchomienia działalności gospodarczej, a wkład własny nie jest wymagany.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze