ZUS czy OFE? Znów można wybrać, gdzie odkładać na emeryturę

2016-03-31 17:09

Od 1 kwietnia do 31 lipca można zdecydować, czy składka emerytalna trafiać ma tylko do ZUS czy również do OFE. Właśnie rusza tzw. okienko transferowe.

Logo ZUS

i

Autor: Archiwum serwisu

Osoby pracujące mogą ponownie wybrać, czy na emeryturę chcą odkładać wyłącznie w ZUS czy podzielić składkę między ZUS a OFE. 1 kwietnia rusza tzw. okienko transferowe. Osoby zainteresowane zmianą powinny w okresie  między 1 kwietnia a 31 lipca tego roku złożyć deklarację w urzędzie ZUS. Zrobić to można osobiście, za pośrednictwem poczty lub elektronicznie (poprzez platformę ePUAP). Druk dostępny jest w urzędach i na stronie internetowej ZUS.

Zobacz: Przybywa połączeń z Polski do Berlina

W Polsce składka emerytalna to w sumie 19,52% pensji. 7,3 proc. tej puli może trafiać tylko do ZUS lub być podzielone (4,38 proc. na subkonto w ZUS i 2,92 proc. na rachunek OFE).

Co ważne, z tzw. okna transferowego nie mogą korzystać osoby, które do osiągnięcia wieku emerytalnego mają jeszcze dziesięć lub mniej lat.

Kolejna okazja do zmian pojawi się dopiero za 4 lata. Wtedy po raz kolejny otworzą się okna transferowe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki