Jak wyjaśnia Ewa Kosowska, dyrektor departamentu ubezpieczeń i składek centrali ZUS, w liście, który otrzymamy zapisana jest historia naszego ubezpieczenia w postaci zgromadzonych przez lata pracy składek. – To nasza przyszłość emerytalna. Warto więc zweryfikować, czy kwota składek, o której informuje ZUS zgadza się z naszą wiedzą o nich. Warto też mieć świadomość, co z tych zgromadzonych składek wynika – tłumaczy.
„Informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS” otrzyma każdy urodzony po 31 grudnia 1948 r., który choćby przez chwilę w swoim życiu podlegał pod powszechny system ubezpieczenia społecznego. Z korespondencji każdy adresat dowie się, ile na swoim koncie emerytalnym zgromadził składek w wysokości nominalnej oraz po przeprowadzanej przez ZUS co roku waloryzacji.
Czytaj również: Szydło: ustawa o niższym wieku emerytalnym jeszcze w tym roku. A kiedy wejdzie w życie?
Osoby, które pracowały przed 1999 r. będą miały wykazaną wysokość zgromadzonego kapitału początkowego za lata, gdy składki nie były odprowadzane imiennie. Oprócz tego w informacji zawarte będą także dane dotyczące puli składek zaksięgowanych na naszym subkoncie w ZUS (to swego rodzaju drugi filar w ZUS). W liście znajdzie się również informacja o wysokość składek przekazanych do OFE.
Dodatkowo, jeżeli adresat korespondencji do 31 grudnia 2015 r. ukończył 35 lat, ZUS wyliczy mu również hipotetyczną emeryturę w trzech wariantach. Pierwszy to kwota, którą otrzymałby w oparciu o to, co dotychczas zgromadził na koncie emerytalnym. Druga to kwota, którą otrzymałby pracując do ustalonego dla niego wieku emerytalnego i nadal odprowadzał składki w średniej wysokości (ustalonej z okresu ubezpieczenia od 1999 r.). Trzeci wariant - i to jest tegoroczna nowość - to wysokość hipotetycznej emerytury należnej z konta i subkonta emerytalnego.
Zobacz: Morawiecki o emeryturach: Obniżony wiek i dłuższy staż pracy
Dla wszystkich, którzy mogą mieć jakiekolwiek trudności ze zrozumieniem zapisów „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS” Zakład przygotował specjalne wyjaśnienia. Są one dołączone do Informacji. To instrukcja jak krok po kroku czytać IOSK. Po zapoznaniu się z nią nikt nie powinien mieć problemu z ustaleniem, jaki jest stan jego konta w ZUS.
Źródło: ZUS, oprac. MK