Długopis

i

Autor: PxHere

ZUS. Rewolucja w umowach o dzieło. Ile stracimy?

2020-11-03 13:10

Płatnicy będą mieli obowiązek poinformowania ZUS o zawarciu każdej umowy o dzieło, która nie jest powiązana z umową o pracę. Zdaniem ekspertów, to droga do oskładkowania - podaje "Puls Biznesu".

Od 1 stycznia o zawarciu każdej umowy z osobą, która nie jest pracownikiem, firmy będą musiały poinformować ZUS. Zmianę w przepisach wprowadzono w ramach tzw. ustaw covidowych. Zawarcie umowy o dzieło pracodawcy powinni zgłosić najpóźniej do 7 dni po ich zawarciu. Takie umowy będą później rejestrowane w systemie informatycznym ZUS. To, w jaki sposób i na jakim formularzu dane mają być przekazane do Zakładu będą regulować przepisy wykonawcze do ustawy.

Małgorzata Korba, rzeczniczka ZUS w woj. lubelskim o pełnym zwolnieniu ze składek

Nowy obowiązek sprawi, że ZUS będzie mógł łatwiej skontrolować, czy umowa o dzieło nie spełnia raczej wymogów umowy zlecenia czy umowy o pracę. A tym samym, czy nie należy odprowadzać od niej składek.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Ile pieniędzy potrzebujemy, żeby czuć się bezpiecznie

Zdaniem ekspertów nowe przepisy będą w praktyce oznaczały oskładkowanie umów o dzieło bez wpisania ich do ustawowego katalogu umów podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Wcześniej, w czasie kontroli umów o dzieło, ZUS zazwyczaj je kwestionował i uznawał, że miały charakter umów zlecenia.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany