ZUS

i

Autor: Shutterstock ZUS

ZUS zapowiedział kontrolę! Na celowniku ponad pół miliona firm

2021-10-27 11:56

Polski Fundusz Rozwoju za pośrednictwem ZUS zapyta ponad 680 tys. firm, o to, dlaczego nie uruchomiły u siebie Pracowniczych Planów Kapitałowych – informuje środowa "Rzeczpospolita". PPK to program powszechny a to oznacza, że większość firm powinna go u siebie wdrożyć. Znaczna część firm jednak tego nie zrobiła. Jak udało się ustalić dziennikowi, do PPK nie dołączyło ponad 680 z 939 tys. firm, które były do tego zobowiązane.

Wśród firm, które nie dołączyły do PPK jest 19 dużych przedsiębiorstw, które zatrudniają co najmniej 250 pracowników. To właśnie te firmy miały w pierwszej kolejności uruchomić PPK. Czy przedsiębiorcy złamali zatem prawo? Jak wyjaśnia "Rzeczpospolita" – nie. Jeśli wszyscy pracownicy w firmie zadeklarowali, że nie chcą uczestniczyć w programie, firma mogła nie uruchamiać PPK. Z obowiązku zwalniał także inny alternatywny program emerytalny w firmie.

Jak zauważa dziennik PPK trafiły na zły moment pandemii, dlatego jeden z etapów wdrożenia został wydłużony. Mimo to wiele firm zamiast myśleć o nowym programie, walczyło o przetrwanie na rynku.

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Polski Fundusz Rozwoju chce zapytać firmy o przyczyny, dla których nie uruchomiły PPK. Zrobi to w formie elektronicznej, wykorzystując systemy ZUS.

W drugiej połowie listopada firmy otrzymają – jak zapewnia PFR – prosty formularz z kilkoma pytania. Koszt akcji to 2 mln zł. Gdyby przepytywanie firm odbywało się poprzez papierową korespondencję, koszt akcji wzrósłby do 9 mln zł.

Sonda
Czy pracownicy ZUS powinni zarabiać więcej?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są dobrowolną formą oszczędzania w ramach tzw. III filaru systemu emerytalnego. Z automatu zapisani są do niego wszyscy uprawnieni pracownicy. Zabieg ten miał zapewnić dużą frekwencję w programie.

W założeniach do ustawy zakładano, że do PPK przystąpi 75 proc. zatrudnionych. Z czasem jednak nawet rząd tonował przekaz i obniżał te prognozy.

Szokująca rewolucja na cmentarzach! Zabiorą nam nagrobki bliskich!

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze