WZÓR DOWODU OSOBISTEGO

i

Autor: Shutterstock WZÓR DOWODU OSOBISTEGO

Metoda „na dowód” to najczęstsze oszustwo. Raport „Nadużycia w sektorze finansowym”

2016-03-08 13:41

Wyłudzenie produktu lub usługi przy użyciu fałszywego lub skradzionego dokumentu, to najczęściej spotykany w instytucjach finansowym typem nadużycia. Tak przynajmniej wynika z raportu EY (światowy lider w zakresie audytu, doradztwa podatkowego, doradztwa biznesowego oraz doradztwa transakcyjnego) oraz Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych „Nadużycia w sektorze finansowym”.

Z raportu wynika, że największym wyzwaniem z zakresu przeciwdziałania nadużyciom nadal pozostaje współpraca pomiędzy instytucjami i organami ścigania w zakresie wymiany informacji. Problem ten dotykać ma szczególnie firmy leasingowe. Około 75 proc. ankietowanych firm sektora finansowego jest zdania, że liczba nadużyć z roku na rok będzie rosła, a jeszcze rok temu takie obawy wyrażało 60 proc. badanych. Skalę nadużyć potwierdza liczba postępowań wyjaśniających wszczynanych przez badane instytucje (33 proc. ankietowanych przeprowadziło w ciągu ostatnich 12 miesięcy powyżej 100 takich postępowań. Tylko co siódma instytucja nie przeprowadziła żadnego postępowania wyjaśniającego w sprawie nadużycia).

Badanie EY i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych potwierdzają również, że im większy bank, tym wyższa liczba przypadków nadużyć. Jak mówi Andrzej Roter, dyrektor generalny KPF, badania prowadzone cyklicznie od wielu już lat przez EY i KPF zyskują na znaczeniu także z tego powodu, że systematycznie rośnie skłonność Polaków do przeprowadzania bankowych transakcji finansowych za pośrednictwem Internetu. - Mimo, że nadal z tradycyjnych oddziałów banków korzysta co trzeci Polak, to jednocześnie już 38,5 proc. respondentów deklaruje korzystanie z e-rachunków. Wraz z rozwojem tego zjawiska, tym szybszy wydaje się w perspektywie najbliższego czasu rozwój cyberprzestępczości – mówi dyrektor generalny KPF.

Zobacz także: Prezydent chce pomóc frankowiczom. To dla nich swoista deska ratunku

Najwięcej badanych przez EY i KPF instytucji (63 proc.) spotkała się w ostatnim roku z problemem wyłudzenia produktu lub usługi z wykorzystaniem skradzionego lub fałszywego dokumentu. To także najczęściej występujący typ nadużycia, stanowiący 27 proc. wszystkich przypadków, z jakimi zetknęły się badane instytucje. Poza tym respondenci wskazywali skimming, czyli nielegalne skopiowanie zawartości paska magnetycznego karty płatniczej oraz inne techniki wyłudzeń związane z kartami kredytowymi, a także nadużycia związane z przejęciem rachunku bankowego lub dostępu do niego. - Najmniej instytucji (19 proc.) wskazało na wystąpienie ataków hakerskich, które pomimo szerokiego rozgłosu w środkach masowego przekazu stanowiły zaledwie 0,4 proc. przypadków nadużyć zidentyfikowanych przez respondentów badania – mówi Mariusz Witalis, Partner w Dziale Zarządzania Ryzykiem Nadużyć EY.

Źródło: ey.com/PL/pl

Najnowsze