Francja, Paryż za 308 złotych

i

Autor: pixabay.com Będąc w Paryżu koniecznie musicie odwiedzić Wieżę Eiffla, Luwr, Łuk Triumfalny i wiele innych słynnych obiektów. Do Paryża Beauvais polecimy liniami Ryanair z lotniska we Wrocławiu za 308 złotych w obie strony. Wylot w sobotę, 30 marca o godz. 13:50. Powrót w poniedziałek, 1 kwietnia z Paryża Beauvais o godz. 9:05 lub 3 kwietnia o 22:40 (cena w obie strony 482 zł). Czas podróży wynosi 2 godz. 5 minut.

Ulala!

Francuskie firmy na potęgę inwestują w Polsce. Ich wartość przekroczyła 100 mld zł

2024-04-25 16:44

Wartość wymiany handlowej między Francją, a Polską osiągnęła w 2023 roku imponujący poziom 35 mld EUR, z nadwyżką handlową Polski w wysokości aż 8,4 mld EUR. Polski eksport do Francji dynamicznie rośnie, notując rekordowy poziom 21,5 mld EUR w 2023 roku, co stanowi ponad 7-krotny wzrost w ciągu ostatnich 20 lat. Dzięki tej dynamice Francja jest dziś trzecim najważniejszym rynkiem dla polskiego eksportu - podsumowuje Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP).

W co inwestują Francuzi nad Wisłą?

Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP) we współpracy z Instytutem Debaty Eksperckiej i Analiz QUANT TANK z okazji 30-lecia istnienia Izby wydała raport pt. „Wkład firm z kapitałem francuskim i relacji polsko-francuskich w polską gospodarkę”, który stanowi obszerną analizę relacji biznesowych między Polską a Francją.

Z raportu wynika, że skumulowane bezpośrednie inwestycje zagraniczne firm z kapitałem francuskim osiągnęły na koniec 2022 roku rekordowy poziom około 108 mld PLN, po wzroście na przestrzeni 5 lat o około 1/3. W rankingu największych inwestorów zagranicznych wg kraju siedziby podmiotu dominującego udział Francji przekroczył 9 proc., co uplasowało ją na pozycji wicelidera za Niemcami, a bezpośrednio przed Holandią i USA.

Według opracowania największym obszarem, w którym koncentrują się inwestycje znad Sekwany jest przetwórstwo przemysłowe (27%), po nim informacja i komunikacja, transport i logistyka (24%), dalej handel (18%), usługi profesjonalne (10%), finanse i bankowość (10%), obsługa rynku nieruchomości (8%) i budownictwo (3%).

Tareck Ouaibi, prezes Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCIFP) ocenia, że "strategiczne partnerstwo polsko-francuskie może stać się nową siłą napędową całej europejskiej gospodarki oraz istotnym filarem stabilności i rozwoju w regionie".

Izba informuje, że francuski biznes skupia się zwłaszcza na sektorze usług biznesowych dla firm, szczególnie w obszarze administracji i działalności wspierającej, gdzie reprezentują około 1/3 całkowitego kapitału zagranicznego firm działających w Polsce oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (3. miejsce wśród inwestorów zagranicznych).

Według raportu Francuzi szczególnie chętnie działają w branżach charakteryzujących się najwyższym poziomem zaawansowania technologicznego, takich jak: produkcja farmaceutyczna i chemiczna, sprzętu transportowego, urządzeń elektrycznych czy elektronicznych. Są one również silnie obecne w sektorze informacji i komunikacji, ale też np. reklamy i marketingu.

Izba wylicza, że wartość wymiany handlowej między Francją a Polską osiągnęła w 2023 roku imponujący poziom 35 mld EUR, z nadwyżką handlową Polski w wysokości aż 8,4 mld EUR. Polski eksport do Francji dynamicznie rośnie, notując rekordowy poziom 21,5 mld EUR w 2023 roku, co stanowi ponad 7-krotny wzrost w ciągu ostatnich 20 lat. Dzięki tej dynamice Francja jest dziś trzecim najważniejszym rynkiem dla polskiego eksportu.

Pieniądze to nie wszystko Leon Komornicki
QUIZ PRL. Znane marki PRLu
Pytanie 1 z 16
Popularny jednokasetowy radiomagnetofon PRL-u nosił nazwę:
Meble PRL

Najnowsze