SuperBiz firma „Rz”: Od wygranej Dudy państwowe spółki straciły na wartości 94 mld zł!

„Rz”: Od wygranej Dudy państwowe spółki straciły na wartości 94 mld zł!

03.11.2016, godz. 14:39
Giełda Papierów Wartościowych
GPW foto: EAST NEWS

Giełdowe spółki, których akcjonariuszem jest Skarb Państwa, straciły na wartości jedną trzecią od czasu, kiedy stało się jasne, że wybory prezydenckie wygrał Andrzej Duda. To aż 94 mld zł – alarmuje „Rzeczpospolita”.

Na jakiej bazie powstały te wyliczenia? Eksperci „Rz” podzielili spółki Warszawskiego Indeksu Giełdowego (WIG30) na pół. W tym zestawieniu 15 spółek to te pośrednio lub bezpośrednio kontrolowane przez rząd. Reszta to firmy prywatne. Okazuje się, że od pierwszej tury wyborów prezydenckich z maja 2015 r. do połowy października br. spółki państwowe straciły średnio aż 30 proc. wartości. Dla porównania, przedsiębiorstwa prywatne zanotowały straty na poziomie 21 proc.

ZOBACZ TEŻ: Tak fatalnej sytuacji nie było na polskiej giełdzie od lat

Zdaniem Sebastiana Buczka z Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Quercus taki stan rzeczy to wina działań partii rządzącej, takich jak choćby wprowadzenie podatku bankowego. Najbardziej, ze względu na rządowe plany zmian podatkowych, tracą spółki energetyczne. Na brak zainteresowania inwestorów państwowymi biznesami, w opinii ekspertów, wpływ ma niepewność co do dalszych działań rządu, zmiany na stanowiskach prezesów a także zwlekanie z decyzjami przez zarządy spółek, które także nie są pewne polityki państwa.

Źródło: rp.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: