SuperBiz nowoczesne technologie Masz konto na LinkedIn? Koniecznie zmień hasło

Masz konto na LinkedIn? Koniecznie zmień hasło

19.05.2016, godz. 14:38
LinkedIn
LinkedIn foto: SHUTTERSTOCK

Serwis LinkedIn, największa sieć networkingowa na świecie, ostrzegł wczoraj na swoim oficjalnym blogu, że hakerzy wykradli ponad 100 mln haseł jego użytkowników.

Osoby zarejestrowane w LinkedIn, zwłaszcza te z wieloletnim stażem, powinny niezwłocznie zmienić swoje hasła na tzw. mocne. Najlepiej jest wprowadzić taką kombinację znaków, która nie była jeszcze nigdy wykorzystywana w serwisie. Jeżeli hasło z LinkedIn jest wykorzystywane także w innych miejscach, należy zaktualizować je również tam.

Cory Scott, dyrektor zarządzający ds. bezpieczeństwa informacji LinkedIn, napisał wczoraj na oficjalnym blogu serwisu, że zaleca się wszystkim użytkownikom zmianę hasła na tzw. mocne oraz włączenie dwustopniowego systemu weryfikacji hasła. Można to zrobić, klikając w „Prywatność i Ustawienia". Poinformował także, że serwis rozpoczął unieważnianie wykradzionych haseł.

Przeczytaj również: 10-latek włamał się do Instagrama i odkrył, jak kasować cudze komentarze

LinkedIn to odpowiednik Facebooka dla pracodawców, head hunterów i osób poszukujących zatrudnienia. Pracownicy działów HR utrzymują, że „jeżeli nie masz konta na LinkedIn, to nie istniejesz na rynku pracy". Tym bardziej bulwersuje fakt, że spośród 430 milionów osób, które korzystają z serwisu, co czwarty użytkownik ma powód do zmartwienia. Łącznie do sieci trafiło 117 mln haseł.

Pierwszy wyciek danych przechowywanych przez LikedIn miał miejsce w 2012 roku. Wówczas w internecie pojawiło się 6,5 mln ukradzionych haseł. Tym razem jest o wiele gorzej. Hasło użytkownika serwisu w formie tzw. hashy można nabyć przy pomocy wirtualnej waluty. Już za 5 bitcoinów są dostępne w jednej z sieci Tor. Ponieważ hasła są w formie hashy, po zakupie stosunkowo łatwo można odszyfrować ich postać tekstową.

Może cię zainteresować: YouTube Unplugged. Rośnie konkurencja dla telewizji kablowej

2,2 mln wykradzionych danych to hasła złożone z 50 najprostszych kombinacji, jak informuje za Krebs on Security Bankier. Wśród najmniej bezpiecznych haseł dominuje ciąg liczb „123456". Z tego typu zabezpieczeń korzystało ok. 750 tys. użytkowników serwisu. Często powtarzają się również hasła: „linkedin", „password" oraz „123456789".

Niewykluczone, że dane, które trafiły na rynek, zostały ukradzione jeszcze w 2012 roku. Serwis prosił wówczas użytkowników, którzy trafili na czarną listę, aby zmienili swoje hasła.

Źródła: bankier.pl, facebok.com, blog.linkedin.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: