SuperBiz opinie Angela Merkel – od działaczki młodzieżówki po Cesarzową Europy [GALERIA]

Angela Merkel – od działaczki młodzieżówki po Cesarzową Europy [GALERIA]

22.11.2016, godz. 14:51
Angela Merkel
foto: EAST NEWS

Pierwsze kroki w polityce Angela Merkel stawiała już w okresie szkolnym – była wtedy zastępczynią przewodniczącej komunistycznej młodzieżówki FDJ. Obecnie jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet-polityków na świecie. Już trzy kadencje zasiada na fotelu kanclerz Niemiec i zapowiada, że będzie ubiegać się o niego po raz czwarty. Oto historia Cesarzowej Europy.

Angela Merkel w 2017 r. po raz czwarty będzie ubiegać się o fotel kanclerz – poinformowała o tym osobiście w niedzielę na konferencji prasowej po posiedzeniu gremiów kierowniczych CDU w Berlinie. Jak dodała, chce także zachować stanowisko szefa partii. Nie jest pewne czy uda się jej zrealizować plany. Liberalna polityka migracyjna, którą prowadziła w ubiegłym roku, doprowadziła do spadku poparcia dla obecnej kanclerz Niemiec. Mimo to, Angela Mercel wciąż jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet-polityków na świecie. Jak do tego doszła? Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej jej karierze i życiu.

Polskie korzenie i młodość w NRD
Angela Merkel pochodzi z rodziny o częściowo polskich korzeniach. Jej dziadek ze strony ojca pochodził z Poznania i nosił nazwisko Kaźmierczak, zanim zmienił je na niemieckie Kasner. Obecna kanclerz Niemiec urodziła się i dorastała w Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD). Pierwsze kroki w polityce stawiała już w okresie szkolnym – była wtedy zastępczynią przewodniczącej komunistycznej młodzieżówki FDJ. Należała także do towarzystwa przyjaźni enerdowsko-radzieckiej. Piszą o tym Günther Lachmann i Ralf Georg Reuthw biografii: „Pierwsze życie Angeli M.". Następnym etapem jej życia było studiowanie fizyki w Lipsku, zakończone doktoratem z chemii fizycznej.

Sprawdź także: Angela Merkel potwierdziła, że znów będzie ubiegać się o fotel kanclerza

Pierwsze kroki w prawdziwej polityce
W 1981 r. została sekretarzem ds. agitacji i propagandy w berlińskiej Akademii Nauk, natomiast w 1989 r. po upadku muru berlińskiego zaangażowała się w powstający ruch demokratyczny i przystąpiła do nowej partii „Demokratischer Aufbruch" (Demokratyczny Przełom). Po pierwszych demokratycznych wyborach w NRD uzyskała pracę jako zastępca rzecznika rządu Lothara de Maizière'a. Po zjednoczeniu Niemiec w październiku 1990 r. została deputowaną do Bundestagu oraz ministrem do spraw kobiet i młodzieży w rządzie Helmuta Kohla. Cztery lata później awansowała na ministra środowiska, ochrony zasobów naturalnych i bezpieczeństwa jądrowego.

Wielki przełom
Kiedy wieloletni kanclerz Niemiec Helmut Kohl przegrał wybory, zajmowała stanowisko sekretarza generalnego CDU. 1998 r. był przełomowy dla Angeli Merkel, ponieważ zapoczątkował jej awans w hierarchii partyjnej. W wyniku skandalu finansowego, który wybuchł wewnątrz CDU w 2000 r., wielu prominentnych polityków zostało skompromitowanych, wśród nich m.in. kanclerz Kohl i przewodniczący partii Wolfgang Schäuble. Mercel stanęła w opozycji do ówczesnego kierownictwa i oficjalnie je skrytykowała. Uznano to za wielki akt odwagi i 96 proc. głosów wybrano ją na lidera CDU. To pierwsza kobieta, która zajęła to stanowisko.

Czytaj też: Najbardziej wpływowe kobiety świata. Angela Merkel pierwsza, Ewa Kopacz przed Elżbietą II

W drodze po fotel kanclerz Niemiec
Ambicje, aby objąć fotel kanclerz Niemiec, towarzyszyły jej już w 2002 r. Po długich pertraktacjach ustąpiła jednak Edmundowi Stoiberowi, który został ostatecznie wybrany jako kandydat koalicji CDU/CSU na to stanowisko. Swoją szansę dostała podczas przedterminowych wyborów we wrześniu 2005 r., kiedy CDU pod jej przewodnictwem wraz z CSU wygrała wybory parlamentarne w Niemczech. Po długich negocjacjach, w październiku 2005 r. CDU i CSU zawiązały Wielką Koalicję z SPD, a Angela Merkel została pierwszą w Niemczech kobietą kanclerzem. Wybory parlamentarne wygrała ponownie w 2009 i 2013 r.

Kim jest po pracy?
O życiu prywatnym Angeli Merker wiemy tylko tyle, ile sama przekazała mediom. Kanclerz Niemiec bardzo dba o to, aby za dużo informacji na ten temat nie dostawało się do opinii publicznej. Coś jednak wiadomo – jest dwukrotną mężatką. W1977 r. poślubiła studenta fizyki Ulricha Merkela, ale małżeństwo zakończyło się w 1982 r. rozwodem. Z obecnym mężem profesorem chemii kwantowej Joachimem Sauerem związek sformalizowała w 1998 r. Lubi słuchać razem z mężem muzyki klasycznej oraz spędzać wolny czas na łonie natury – gdy jest ciepło preferuje wędrówki, natomiast zimą biega na nartach.

Źródła: tvp.info, onet.pl, tvn24.pl, G. Lachmann, R.G. Reuth, Pierwsze życie Angeli M.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: