SuperBiz opinie Jaka kara grozi za jazdę ze zbyt dużą liczbą pasażerów w aucie?

Jaka kara grozi za jazdę ze zbyt dużą liczbą pasażerów w aucie?

12.07.2017, godz. 12:48
wakacje, dzieci, wyjazd na wczasy
wyjazd na wczasy foto: SHUTTERSTOCK

Niejeden kierowca stanął przed dylematem, czy przewieźć nadprogramowego pasażera. Tego typu rozterki mogą na przykład towarzyszyć osobom, które prowadzą podczas weekendowych wypadów ze znajomymi. Sprawdź, jakie konsekwencje ci grożą, jeśli ruszysz w drogę przepełnionym samochodem oraz ile może wynieść mandat wypisany przez policjanta.

Prowadzenie przepełnionego samochodu nie jest bezpieczne dla pasażerów. W razie stłuczki czy wypadku zagraża im większe niebezpieczeństwo. Mimo to nie brakuje odważnych, którzy decydują się usiąść za kierownicą ze zbyt dużą liczbą pasażerów w aucie.

ZOBACZ: Jaka kara grozi za jazdę na rowerze po alkoholu w 2017 roku?

Jeżeli zostaniesz przyłapana lub przyłapany na gorącym uczynku, musisz liczyć się z grzywną w wysokości od 100 do 500 złotych. Artykuł 182. Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń z dnia 24 listopada 2003 r. (Dz.U. Nr 208, poz. 2023 z późn. zm.) mówi, że „przewóz osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji" podlega grzywnie „100 za każdą osobę ponad określoną liczbę, nie więcej niż 500".

CZYTAJ: Jaka kara grozi za jazdę rowerem bez lampki?

Dodatkowe 100 zł może kosztować nielegalne przewożenie osób w przyczepie. Kara w drodze mandatu zostanie nałożona na podstawie art. 183. rozporządzenia, który wskazuje na „naruszenie warunków przewozu osób w przyczepach, z zastrzeżeniem, że w przypadku naruszenia warunku dopuszczalnej prędkości lub liczby przewożonych osób stosuje się odpowiednio lp. 36-41 lub 182". Grzywnę w takiej samej wysokości dostanie kierowca tira, który złamał przepisy i przewozi w przyczepie autostopowiczów. Zgodnie z art. 184. rozporządzenia „naruszenie warunków dopuszczalności przewozu osób samochodem ciężarowym poza kabiną kierowcy, z zastrzeżeniem, że w przypadku naruszenia warunku dopuszczalnej prędkości stosuje się odpowiednio lp. 36-41", grozi grzywną w wysokości 100 złotych.

Pamiętaj, że grzywny się sumują, a funkcjonariusze policji mogą nałożyć na ciebie dodatkowe grzywny. Zanim wsiądziesz do samochodu wypchanego po brzegi, pomyśl też o bezpieczeństwie pasażerów. Czy nie powinno ono stanowić dla ciebie priorytetu?

Oprac. na podst. Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń z dnia 24 listopada 2003 r. (Dz.U. Nr 208, poz. 2023 z późn. zm.), mat. Komendy Głównej Policji

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: