SuperBiz opinie Norwedzy są najszczęśliwszym narodem na świecie. A Polacy?

Norwedzy są najszczęśliwszym narodem na świecie. A Polacy?

21.03.2017, godz. 16:51
kobieta, uśmiech, szczęśliwa kobieta, radosna kobieta, szczęście, radość, uroda
foto: Materiały prasowe

Mieszkańcy państw nordyckich są najszczęśliwsi na świecie – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Sieci Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN), inicjatywy ONZ. Najbardziej nieszczęśliwi są mieszkańcy państw z Afryki Subsaharyjskiej, Syrii i Jemenu.

Na liście dziesięciu najszczęśliwszych państw znalazły się kolejno: Norwegia, Dania, Islandia, Szwajcaria, Finlandia, Holandia, Kanada, Nowa Zelandia, Australia i Szwecja. 14. miejsce zajęły Stany Zjednoczone, 16. – Niemcy, 19. – Wielka Brytania, a 31. – Francja. Polska uplasowała się dopiero na 46. miejscu w rankingu. Wyprzedziły nas: Salwator, Ekwador czy Nikaragua. Udało nam się jednak prześcignąć Włochy z 48. lokatą, Japonię na 51. pozycji czy Portugalię – 89. w zestawieniu.

Zobacz także: 10 najbogatszych celebrytek na świecie [GALERIA]

Według cytowanego przez Agencję Reutera Jeffreya Sachsa, dyrektora SDSN i specjalnego doradcy sekretarza generalnego ONZ, w państwach uznanych za szczęśliwe „panuje równowaga między dobrobytem a kapitałem społecznym". Członkowie społeczeństwa ufają rządowi i sobie nawzajem, co przekłada się na ich dobre samopoczucie.

Patrz też: 10 najbardziej niesamowitych wieżowców świata [ZDJĘCIA]

Ciekawostkę stanowi fakt, że od pierwszej publikacji raportu w 2012 r. już pięć państw utworzyło ministerstwa, które włączyły promowanie szczęśliwości do celów polityki społecznej. Są to: Butan, Ekwador, Szkocja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wenezuela.

Przeczytaj również: Najszybsze pociągi na świecie [GALERIA]

Więcej na temat najszczęśliwszych państw można przeczytać w publikacji SDSN z 20 marca pt. „World Happiness Report". Raport powstał na podstawie sondażu firmy Gallupa. Jego autorzy wzięli pod uwagę takie czynniki, jak realny produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca, oczekiwana długość życia w zdrowiu, dostęp do służby zdrowia, stabilność zatrudnienia, relacje z rodziną, poziom korupcji w państwie czy gwarancje swobód obywatelskich. Raport może być wykorzystywany jako narzędzie dla organizacji rządowych, biznesu i społeczeństwa.

Oprac. na podst. tvn24bis.pl, wnp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: