SuperBiz opinie Prezydent Andrzej Duda za referendum konstytucyjnym. Jego koszt to 2,38 zł od osoby głosującej

Prezydent Andrzej Duda za referendum konstytucyjnym. Jego koszt to 2,38 zł od osoby głosującej

04.05.2017, godz. 16:06
Flaga Polski Polska
Flaga Polski foto: Super Express

W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę prezydent Andrzej Duda chce zorganizować referendum konstytucyjne. Z jakim wydatkiem może się wiązać realizacja tego pomysłu? Jaki koszt pociąga za sobą organizacja referendum w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski?

Przeprowadzenie referendum w naszym kraju wiąże się z wydatkiem w kwocie co najmniej kilkudziesięciu milionów złotych. Ostatnie referendum w Polsce odbyło się w 2015 r. na wniosek ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Ogólnokrajowe głosowanie w sprawie tzw. JOW-ów, czyli wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, mogło kosztować nawet 100 mln złotych. Ostatecznie udało się zmieścić w kwocie 71,5 mln złotych.

Zobacz także: Dogonimy Niemcy 40 lat później niż zakłada rząd?

Jeżeli koszt przyszłorocznego referendum byłby podobny i podzielibyśmy go przez liczbę osób uprawnionych do głosowania, to każdy wyborca zapłaciłby średnio 2,38 złotego. Jeśli natomiast uwzględnilibyśmy w obliczeniach wszystkich Polaków, głosowanie kosztowałoby każdego obywatela 1,88 zł – pisze Mateusz Ratajczak, redaktor money.pl.

Dwa lata temu największe wydatki referendalne wiązały się z opłaceniem członków obwodowych komisji ds. referendum. Zryczałtowane diety członków komisji kosztowały ponad 31 mln zł, co stanowiło 43 proc. wszystkich wydatków. W zależności od pełnionej funkcji, wysokość diety wahała się od 140 do 260 złotych. Najlepiej byli opłacani: przewodniczący i wiceprzewodniczący komisji.

Może cię zainteresować: Co zakłada Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2017-2020?

Ze sprawozdania finansowego PKW wynika, że wysokie koszty generowały również: wydatki kancelaryjne i związane z obsługą obwodowych komisji ds. referendum, m.in. za użytkowanie lokalu (ponad 9 mln zł), wsparcie informatyczne obwodowych komisji ds. referendum (przeszło 6 mln zł), inne wydatki związane z funkcjonowaniem obwodu; na transport, łączność, oznaczenie lokali, diety podróżne czy koszty przejazdów członków obwodowych komisji wyborczych (5,5 mln zł) oraz sporządzenie spisów osób uprawnionych do udziału w referendum, m.in. opracowanie dodatkowych informacji dotyczących rejestru wyborców i zaświadczeń (przeszło 5 mln złotych).

Zapowiedź organizacji referendum konstytucyjnego miała miejsce 3 maja. Już w przyszłym roku Polacy zostaliby zapytani, czy chcą zmian w konstytucji. Modyfikacja samej ustawy zasadniczej na drodze referendum nie jest możliwa, ponieważ konstytucja nie przewiduje takiej możliwości.

Oprac. na podst. money.pl, referendum2015.pkw.gov.pl, fakty.interia.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: