SuperBiz opinie Tak łupią nas banki. Ile wynoszą średnie miesięczne opłaty? [ZESTAWIENIE]

Tak łupią nas banki. Ile wynoszą średnie miesięczne opłaty? [ZESTAWIENIE]

12.04.2017, godz. 16:07
Wpłatomat nie przyjmie nowego banknotu 500 zł
foto: SHUTTERSTOCK

O ile podrożały usługi bankowe? Z jakimi opłatami muszą liczyć się posiadacze rachunków bankowych? Z półrocznego raportu NBP wynika, że w ciągu 6 miesięcy wzrósł koszt karty debetowej i zwiększyła się wysokość prowizji za wypłaty z bankomatów. Sprawdź, ile wynoszą średnie miesięczne opłaty za prowadzenie konta i związane z tym operacje bankowe.

Średnie miesięczne opłaty posiadaczy rachunków bankowych różnią się w zależności od banku. Prowizja za wypłatę z bankomatu w ciągu pół roku poszła średnio w górę o 20 gr, opłata za kartę – o 14 groszy.

Patrz też: Groźny atak hakerów! Uwaga klienci firmy pożyczkowej Wonga

Średnie miesięczne opłaty posiadaczy rachunków bankowych

Prowadzenie rachunku bankowego: 4,74 zł (od 0 do 15 zł)

Karta debetowa: 5,5 zł miesięcznie

Wypłata z bankomatu: 3,6 zł

Przelew przez internet: 0,1 zł

Zlecenie przelewu w oddziale banku: 7,02 zł.

Przelew ekspresowy przez internet: 5 zł

Przelew ekspresowy w oddziale banku: 9,5 zł

Telefoniczne zlecenie przelewu: 0 – 3,3 zł.

Polecenie zapłaty: 0,25 zł

Zlecenie stałe: 0,56 zł

Ile kosztuje prowadzenie rachunku bankowego?
Za prowadzenie konta bank żąda miesięcznie średnio 4,74 złotego. W niektórych instytucjach prowadzenie konta bankowego jest bezpłatne. W badaniu uwzględniono rachunki, których właściciele mogą mają dostęp do podstawowych operacji na koncie, zleceń stałych, poleceń zapłaty i przelewów ekspresowych (realizowanych do 15 minut). Opłaty za konto utrzymują się mniej więcej na tym samym poziomie, co pół roku temu.

Przeczytaj również: Masz książeczkę oszczędnościową PKO BP? Sprawdź, czy musisz zgłosić się do banku

Ile kosztuje karta debetowa?
Wszystkie banki, które wzięto pod uwagę, wprowadziły tzw. opłatę warunkową. Oznacza to, że w żadnej instytucji nie można było dostać karty za darmo, ale po spełnieniu określonych warunków przez klienta bank zwolni go z opłaty za plastik. Bezpłatne karty debetowe oferują dwa banki nieuwzględnione w rankingu: Orange Finanse (część mBanku) i Nest Bank. W ciągu 6 miesięcy karty debetowe podrożały średnio o 14 groszy.

Zobacz także: Przełom w cyfryzacji. W banku PKO BP aktywujesz elektroniczny podpis

Ile kosztują wypłaty z bankomatów?
Tylko dwa banki z zestawienia oferują bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów. W większości przypadków za pobranie gotówki z urządzenia należącego do konkurencji trzeba płacić. Trzy banki proponują miesięczny abonament w wysokości 5 – 6 zł miesięcznie, których uprawnia do darmowych wypłat z obcych bankomatów. Na przestrzeni pół roku wypłaty z bankomatów podrożały średnio o 20 groszy.

Nadal klienci większości banków mogą za darmo wykonywać przelewy internetowe. Za tą samą operację w oddziale stacjonarnym często trzeba słono zapłacić, średnio 7,02 zł. W przypadku telefonicznego zlecenia przelewu opłata wynosi 0 – 3,3 zł.

Gdzie szukać oszczędności?
Banki często proponują upusty za płatności kartą. Dodatkowo, w wielu przypadkach klient może być zwolniony z opłat za prowadzenie rachunku bankowego, ale pod warunkiem, że na jego konto regularnie będzie wpływała określona kwota pieniędzy. Jeżeli chcesz oszczędzać na przelewach czy wypłatach gotówki, zwróć uwagę, ile tego typu operacji miesięcznie przysługuje ci bezpłatnie. Banki często wprowadzają limity w tym obszarze. Trudniej jest oszczędzać na zleceniach zapłaty czy przelewach stałych. W tym przypadku banki rzadziej idą na kompromis i obniżają opłaty.
Źródło: wyborcza.biz

Oprac. na podst. nbp.pl, wyborcza.biz

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: