SuperBiz opinie Wypad do Czerska za grosze [ZDJĘCIA]

Wypad do Czerska za grosze [ZDJĘCIA]

11.06.2016, godz. 08:00
Wycieczka do Czerska
Zamek w Czersku foto: SHUTTERSTOCK

Jesteś z Warszawy lub jej okolic i masz wolną sobotę? Za rozrywki, które oferuje ci stolica słono zapłacisz. Proponujemy jednodniowy wypad do Czerska za... 38 zł.

Myli się ten, kto myśli, że na wypad poza miasto trzeba wydać kilkaset złotych. Proponujemy wycieczkę za 38 zł. Wycieczkę połączoną ze zwiedzaniem zamku w Czersku i solankowym relaksem w konstancińskich tężniach.

Zobacz koniecznie: EURO 2016. Hotel naszych piłkarzy kosztuje nawet 6,5 tys. zł za nocleg [ZDJĘCIA]

Jak dojechać?

rowerem
Z Warszawy wybraliśmy się do Czerska rowerem. Z okolic Metra Kabaty do Czerska wiedzie niebieski nadwiślański szlak rowerowy. Prowadzi on od Metra Kabaty, przez Konstancin Jeziorną, Obory, Podłęcze, Górę Kalwarię do Czerska. Malownicza trasa, o długości 34 kilometrów, wiedzie asfaltowymi lub utwardzonymi drogami, co sprawia, że można ją pokonać zarówno rowerem szosowym, górskim, jak i trekkingowym. Droga z Kabat do Czerska wiedzie lekko pod górę, ale poza kilkoma bardziej wymagającymi momentami, jest do pokonania nawet dla okazjonalnych rowerzystów.
Koszt: 0 zł

autobusem
Jeśli stan zdrowia, czy brak sprzętu sprawiają, że podróż rowerem staje się niemożliwa pozostają autobusy. Z Warszawy (dokładnie z Wilanowa) do Góry Kalwarii podróż autobusem kosztuje 7 zł. Górę Kalwarię od Czerska dzielą zaledwie 4 kilometry. Z powodzeniem można pokonać je piechotą. Wszystkim, którzy nie mogą lub nie lubią spacerować, pozostaje bus ztm (linia L30), która podwiezie turystów z rynku w Górze Kalwarii do rynku w Czersku, za kilka złotych.
Koszt podróży w obie strony – maksymalnie 20 zł

Przystanek: Tężnia w Konstancinie

W drodze do czerska warto zrobić sobie przystanek w Konstancinie. Choć miasteczko oddalone jest zaledwie 20 kilometrów od Warszawy, może poszczycić się iście uzdrowiskowym klimatem. Otoczone jest bowiem lasami sosnowymi i posiada złoża wód leczniczych. W 1978 roku uruchomiono tu tężnię solankową. Jest ona zasilana solanką w której stężenie minerałów sięga 6,5%. Wśród nich są takie pierwiastki jak jod, brom, wapń i magnez. To za ich sprawą powietrze w Konstancinie przypomina to nadmorskie.

Wejście do konstancińskiej tężni kosztuje10 zł, a czas przebywania w niej nie jest ograniczony. Podobno wystarczą dwie godziny z solanką, by odczuć jej prozdrowotne właściwości. A jest ich wiele: korzystnie wpływa na odbudowę i regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych, poprawia odporność, a także wygładza cerę.
Koszt: 10 zł

Urok średniowiecznego zamku

Czersk był niegdyś stolicą ziemi Czerskiej i siedzibą książąt mazowieckich. Miasteczko pięknie usytuowane jest na wysokiej wiślanej skarpie. W malowniczej miejscowości już przed dwoma tysiącami lat osiedlali się ludzie. Czersk był idealny do zamieszkania przez wzgląd na przecinające się tu szlaki handlowe na Pomorze, Ruś i Śląsk. W XI wieku był tu drewniano-ziemny gród zbudowany za panowania Bolesława Śmiałego. Książę Konrad Mazowiecki więził w tutejszym lochu księcia Henryka Brodatego, a dziesięć lat później – Bolesława Wstydliwego. Pod koniec XIII wieku w grodzie zbudowano kaplicę św. Piotra. Gotycki ceglany zamek stanął tu dopiero na przełomie XIV i XV i był jedną z najważniejszych rezydencji księcia Janusza I Starszego. Od 1547 roku zamek podlegał królowej Bonie, która dostała go od swojego męża Zygmunta Starego. To ona zadecydowała o wymianie drewnianej zabudowy dziedzińca na murowaną.

Jak każdy zamek i ten w Czersku ma swoją legendę. Związana jest ona właśnie z Królową Boną. Podobno, gdy w pospiechu wyjeżdżała ona z Polski, z każdej swojej posiadłości zabierała kolekcjonowane latami kosztowności. Przy znoszeniu do wozu drogocennych szkatułek zahaczyła sznurem czarnych pereł o mur. Perły rozsypały się. Bona nie pozbierała ich sama, ani też nie pozwoliła nikomu tego zrobić.

Czytaj również: Wakacje bez straty pieniędzy. Pieniądze odda Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Legenda mówi, że od tamtej pory, zawsze przy pełni księżyca, na murach Zamku Książąt Mazowieckich pojawia się biała postać, która z poświęceniem zbiera porozsypywane perły. Niestety, gdy już kończy żmudną pracę, perły znów się rozsypują.

Chociaż od czasów Bony wiele się zmieniło, a w ciągu wieków zamek w Czersku został mocno zniszczony, to jego gotyckie baszty i mury nadal przyciągają tu turystów. Może dlatego, że w weekendy odbywają się tu Pikniki Historyczne podczas których odbywają się pokazy umiejętności rycerskich i turnieje łucznicze dla publiczności. A może po prostu dlatego, że jest tu pięknie.

Koszt zwiedzania zamku: dorośli: 8 zł, dzieci: 5 zł, rowerzyści: 5 zł
Od maja do sierpnia zamek czynny jest codziennie w godzinach 8.00 do 20.00

Koszty (1 osoba dorosła)

transport w obie strony: 20 zł

wstęp na teren tężni w Konstancinie: 10 zł

bilet na zamek w Czersku: 8 zł

łącznie: 38 zł

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: