SuperBiz opinie Zarobki Polaków pójdą w górę o 25 – 30 procent?

Zarobki Polaków pójdą w górę o 25 – 30 procent?

16.04.2017, godz. 11:39
Praca
Praca foto: SHUTTERSTOCK

Parlamentarzyści wpadli na pomysł, jak zwiększyć wynagrodzenia pracowników. Adam Abramowicz – przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego (PiS) zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zostanie przedstawiony projekt, którego wejście w życie miałoby skutkować podwyżkami w firmach.

Projekt został przygotowany przez Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego oraz Koalicję „Polacy na rzecz sprawiedliwych podatków". Zakłada znaczne obniżenie kosztów pracowniczych – o 25 – 30 procent. - Ktoś, kto zarabia dziś na rękę np. 3 tys. zł po zmianach otrzymałby 3 tys. 750 zł – powiedział cytowany przez PAP Adam Abramowicz.

Patrz też: Benzyna podrożała przed Wielkanocą. Trzeba zapłacić nawet 5 zł na litr

Koszty po stronie pracodawcy nie zmieniłyby się, ale system byłby prostszy z punktu widzenia osoby, która daje zatrudnienie. Jak wskazuje Abramowicz, pracodawca odprowadza obecnie osiem różnych składek, wykonuje trzy przelewy do ZUS-u i jeden do skarbówki. Na nowych zasadach firma płaciłaby jeden podatek w wysokości 25 procent. Wpływałby on do funduszu płac.

Zobacz także: Rząd bierze się za Ubera. Kierowcy tylko z licencją

Inną proponowaną zmianą jest obniżenie ZUS-u do 550 złotych. Zmieniłyby się również zasady rozliczania z fiskusem dla tych przedsiębiorców, którzy korzystają z formularza PIT. Danina dla skarbówki w postaci podatku przychodowego przypominałaby podatek ryczałtowy i wyniosłaby ok. 3,6 procent.

Oprac. na podst. biznes.onet.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: