SuperBiz prawo przedsiębiorcy Dostaniesz 5 tys. zł rocznie, jeśli będziesz pracować ponad limit

Dostaniesz 5 tys. zł rocznie, jeśli będziesz pracować ponad limit

24.05.2017, godz. 12:19
Dodatki do emerytur
foto: SHUTTERSTOCK

W Ministerstwie Finansów powstał zapowiadany projekt zmian w przepisach, który ma zachęcać Polaków do pracy już po osiągnięciu wieku emerytalnego. Choć PiS zdecydował się na jego obniżenie z 67 lat, będzie to niosło ze sobą gigantyczne koszty dla budżetu. Państwu opłaca się więc skierować do obywateli finansową zachętę do dłuższej pracy. Ile ma wynosić to wsparcie?

Ministerialny projekt zakłada, że osoba, która zdecyduje się na pracę ponad limit (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn), otrzyma gratyfikację od państwa. Jeśli będzie pracowała dłużej o dwa lata, dostanie jednorazowo 10 tys. zł, jeśli wytrzyma cztery lata, kwota ta wzrośnie do 20 tys. zł, a po sześciu latach będzie to już 30 tys. zł. Za każdy przepracowany rok na konto emeryta trafi więc 5 tys. zł.

ZOBACZ TEŻ: Streżyńska krytykuje decyzję o obniżeniu wieku emerytalnego!

Rządowi zależy na tym, by Polacy pracowali jak najdłużej, bowiem zmiana przepisów obniżająca wiek emerytalny ma kosztować budżet nawet 55 mld zł w ciągu pięciu lat. Gdyby wszystkie uprawnione osoby chciały przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, budżet mógłby tego nie udźwignąć. Według założeń rządu, ustawa wprowadzająca finansową zachętę do dłuższej pracy powinna zostać przegłosowana do 1 października br.

Źródło: wyborcza.biz

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: