SuperBiz prawo przedsiębiorcy Propozycja Dudy to "niższe emerytury". Zobacz, ile dostaniesz na starość

Propozycja Dudy to "niższe emerytury". Zobacz, ile dostaniesz na starość

21.09.2015, godz. 16:37
Pieniądze monety złotówki
foto: Super Express

Jedynie liderzy związkowi nie krytykują projektu ustawy autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie emerytur. Ekonomiści nie mają złudzeń - niższy wiek emerytalny, to niższe świadczenia w przyszłości. Szczególnie dla kobiet, które mają przechodzić na emeryturę 5 lat wcześniej niż mężczyźni. Według wyliczeń Pracodawców RP, pracownik zarabiający pensję minimalną 1750 zł, otrzyma jedynie 880 zł emerytury, a kobiety jeszcze mniej!

W projekcie ustawy prezydenta, który ustanawia wiek emerytalny na poziomie - mężczyźni 65 lat i kobiety 60 lat, nie ma wyliczenia, które pokazuje, w jaki sposób zmiana prawa wpłynie na wysokość przyszłych świadczeń. Andrzej Duda podpisując dokument podkreślił jedynie, że reforma pozwala na wcześniejsze zakończenie pracy, ale do tego nie zmusza. Prezydent nie chciał powiedzieć wprost tego, co podkreślają wszyscy ekonomiści - wcześniejsza emerytura, to znacznie mniejsze pieniądze na starość.

Sprawdź koniecznie: Eksperci miażdżą projekt Andrzej Dudy ws. emerytur. "Nierealny i zbyt kosztowny"

Dobitnie pokazują to wyliczenia Pracodawców RP. W przypadku osoby, która zarabia obecnie minimalną krajową 1750 zł, obecna emerytura przy wieku emerytalnym 67 lat, wyniosłaby 954 zł. Po zmianie proponowanej przez Dudę, 880 zł. Dla pracowników zarabiających aktualnie 2,5 tys. zł, emerytura wniosłaby obecnie 1363 zł. Po zmianie przepisów 1196 dla mężczyzny i jedynie 886 zł dla kobiety, po obniżeniu wieku.

Z kolei osoby zarabiające 4 tys. zł (poziom obecnej średniej krajowej), bez obniżenia wieku emerytalnego świadczenie wyniesie 2181 zł zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Gdyby w życie wszedł projekt prezydenta to będzie to 1913 zł (mężczyzna) i 1385 zł (kobieta). W przypadku zarobków na poziomie 6 tys. zł, różnica emeryturze dla mężczyzn i kobiet wyniesie ponad tysiąc złotych!

 

Źródło: TVN24 BiŚ

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: