SuperBiz wiadomości Będzie kaucja za butelki jak w PRL? Resort Środowiska tłumaczy się z pomysłu

Będzie kaucja za butelki jak w PRL? Resort Środowiska tłumaczy się z pomysłu

18.07.2017, godz. 12:57
Napoje bezalkoholowe
foto: SHUTTERSTOCK

Żadnego projektu dotyczącego wprowadzenia obowiązkowej kaucji na butelki po napojach bezalkoholowych (szklane czy plastikowe), puszki czy inne opakowania nie ma – deklaruje Ministerstwo Środowiska cytowane przez tvn24bis.pl. Resort zabrał głos w tej sprawie po wczorajszej (17 lipca) publikacji „Rzeczpospolitej”.

Obecnie producenci napojów nie muszą wprowadzać kaucji za butelki, w których sprzedają napoje, choć mają taką możliwość. Ministerstwo Środowiska chciało zaś nałożenia na koncerny obowiązku stosowania kaucji – tak przynajmniej wynikało z tekstu opublikowanego przez „Rzeczpospolitą”. Ze szczegółami sprawy zapoznacie się, klikając w poniższy link:

ZOBACZ KONIECZNIE: Zapłacimy więcej za napoje. Ministerstwo Środowiska chce przywrócić kaucję!

Ministerstwo Środowiska stanowczo jednak zaprzeczyło, by istniał choćby projekt zmian w przepisach dotyczących kaucji za opakowania. Jednocześnie resort podkreślił, że trwają analizy, czy takie zmiany w prawie przyjęłyby się na polskim rynku. „Od wyników tych analiz zależeć będzie ewentualne podjęcie działań legislacyjnych w tym zakresie” - cytuje tvn24bis.pl.

ZOBACZ TEŻ: Znana marka piwa w Polsce podniosła cenę kaucji

Jeśli analizy wypadałyby na korzyść wprowadzenia kaucji na rozmaite rodzaje napojów, ministerstwo mogłoby rozważyć zmianę przepisów w trosce o środowisko. Jeszcze raz należy jednak podkreślić, że na razie żadne zmiany się nie szykują. Kaucje za niektóre butelki po piwie zostaną ponadto utrzymane – te, jak jednak podkreśla MŚ, są ustalane dobrowolnie przez branżę piwowarską.

Źródło: tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: