SuperBiz wiadomości Czego Polacy nie wiedzą o alkoholu?

Czego Polacy nie wiedzą o alkoholu?

30.06.2016, godz. 15:56
alkohol, biesiada, toast,
foto: SHUTTERSTOCK

O czym jak o czym, ale o alkoholu Polacy wiedzą wszystko? Wyniki badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia pokazują, że to nieprawda. Z czym wobec tego mamy największy problem?

Niemal 100 proc. Polaków deklaruje, że pije alkohol. Twierdzimy jednak, że do jego spożywania staramy się podchodzić odpowiedzialnie. Wyrazem tego może być chociażby zmiana postaw wobec – nie ma już przyzwolenia na spożywanie alkoholu przez kierowców, kobiety w ciąży czy nieletnich.  

Problem pojawia się, kiedy przechodzimy od ogólnych deklaracji do pytań bardziej szczegółowych. W trakcie badania respondentom zaprezentowano 8 różnych trunków i poproszono o uszeregowanie ich pod względem ilości czystego alkoholu. Każdy napój prezentowany był w najpopularniejszej, dostępnej na rynku objętości (np. 500 ml piwa, 50 ml wódki, 150 ml wina). Nikomu z 1000 badanych nie udało się uszeregować napojów alkoholowych poprawnie, a jedynie 55 osób prawidłowo oceniła zawartość czystego alkoholu w półlitrowej szklance piwa. Respondenci często zaniżali zawartość czystego alkoholu w piwie, czy w drinkach, a podwyższali go np. w wódce, whisky czy brandy.

Czytaj również: PiS zakaże spożywania alkoholu! Ale nie tego płynnego

– W potocznej ocenie liczy się liczba procentów, które mają działać, a nie realna zawartość alkoholu w napoju. Dlatego napój alkoholowy, który ma mniejszą procentową zawartość alkoholu, w interpretacji rodaków działa słabiej – mówi dr hab. Jacek Wasilewski, kulturoznawca i medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego. – I to niezależnie od tego, ile go wypijemy – dodaje.  - Zwykle nie wiemy lub nie pamiętamy, że małe procenty pomnożone przed dużą objętość dają już istotne dawki czystego alkoholu. I potem jesteśmy zdziwieni, kiedy następnego dnia, przy kontroli drogowej okazuje się, że nadal mamy promile we krwi – mówi.

Zobacz także: Kukiz: wzrost patologii przez 500+. Poseł ujawnia nieoficjalne dane policji

Wasilewski podkreśla, że alkohol jest ważną częścią naszej tradycji i rytuałów. Łączymy go z nie tylko uroczystościami okolicznościowymi czy rodzinnymi, ale też okazjami takimi jak randka czy uroczysta kolacja z bliską osobą. W kulturze polskiej postrzegany jest jako środek do potwierdzania więzi, zaufania i bliskich relacji.  –  Alkoholowi towarzyszy też wiele mitów i stereotypów. Któż z nas nie słyszał opowieści o zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu w efekcie picia soku jabłkowego czy kefiru. Albo całkowicie fałszywego mitu o tym, że kobiety podczas ciąży mogą, od czasu do czasu, pić wino dla zdrowia. Z naszego badania wynika, że nie mamy realnej wiedzy o alkoholu i jego zawartości. Czerpiemy ją z powiedzonek i obiegowych wyobrażeń – podkreśla kulturoznawca.

Badanie pokazało też, że wielu z nas to „fałszywi abstynenci”.  7 proc. badanych deklaruje, że nigdy nie pije alkoholu, ale w tej grupie więcej niż co piąty przyznaje się do picia napojów zawierających alkohol (najczęściej piwo i wino).

Źródło: ARC Rynek i Opinia, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: