SuperBiz wiadomości Darmowe leki dla seniorów od maja [NOWA LISTA LEKÓW]

Darmowe leki dla seniorów od maja [NOWA LISTA LEKÓW]

25.04.2017, godz. 11:29
leki
  foto: Archiwum

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 maja 2017 r. Zalazło się na niej więcej niż dotychczas ważnych farmaceutyków dla seniorów, m.in. na nadciśnienie i niewydolność serca.

Jak powiedział IAR wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, na nowej liście jest olbrzymia grupa leków z tzw. pierwszej linii, które do tej pory najczęściej przepisywane były na ryczałt. Wiceszef resortu zdrowia dodał, że wprowadzenie ich na listę to odpowiedź na postulaty środowiska kardiologów.

Sprawdź także: Lista darmowych leków dla seniorów [CAŁY WYKAZ]

Na nowej liście pojawiły się 74 produkty lecznicze, w tym 44 na wykazie aptecznym, 15 w programach lekowych i 6 w ramach katalogu chemioterapii. Ponad to do 113 produktów dodano wskazania off-label. To praktyka polegająca na podawaniu zarejestrowanego i dostępnego na rynku leku w sposób inny, niż określono w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Jak zmienią się dopłaty do leków?
W wyniku wprowadzenia projektu, dopłaty pacjenta dla 483 produktów spadną od 202 zł do 1 gr. Niestety jest i druga strona medalu – za 470 produktów leczniczych pacjenci zapłacą od 1 gr do 1 323,95 zł więcej. Ten znaczny wzrost resort zdrowia tłumaczy, zmianą podstawy limitu finansowania w grupie limitowej, przez to, że refundacją objęto pierwszy odpowiednik danego leku.

Czytaj też: Darmowe leki 75+. Jak je uzyskać?

Pełny projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 maja 2017 r. można znaleźć TUTAJ.

Bezpłatne leki po 75 roku życia
Przypomnijmy, że seniorzy po 75 roku życia uzyskali dostęp do bezpłatnych leków od 1 września 2016 r. Jedynym kryterium do ich przyznania jest wiek, określany na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia. Dzięki projektowi 75+ wydatki seniorów za leki refundowane zmniejszył się od września ub.r. o 40 proc., zaś Ministerstwo Zdrowia szacuje, że w kolejnych latach zmniejszą się o kolejne 60 proc. Listy refundacyjne są uaktualniane co dwa miesiące.

Źródło: onet.pl, politykazdrowotna.com

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: