Lista darmowych leków dla seniorów [CAŁY WYKAZ]

2016-08-01 13:28
leki
Autor: Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia opublikowało pełną listę darmowych leków, które od 1 września seniorzy będą mogli nabyć całkowicie bezpłatnie. Darmowe lekarstwa dla osób powyżej 75 roku życia to jedna z obietnic wyborczych PiS.

CAŁĄ LISTĘ DARMOWYCH LEKÓW DLA SENIORÓW ZNAJDZIESZ TUTAJ

- Leki umieszczone na wykazie pokrywają ponad 81 proc. zapotrzebowania pacjentów powyżej 75 roku życia na leki refundowane z poziomem odpłatności 30 proc. - przekonuje Ministerstwo Zdrowia.

Zobacz też: Ceny leków wzrosną o kilkaset procent. UE Szykuje nowe regulacje

Apteki i punkty apteczne będą wydawały pacjentom bezpłatnie leki z tego wykazu na podstawie recepty wystawionej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej. Recepty na te leki będą mogli wydawać również lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu i wystawili receptę dla siebie albo dla małżonka, wstępnych lub zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa.

Znakomita większość Polaków pozytywnie ocenia pomysł wprowadzenia bezpłatnych leków dla seniorów. Co ciekawe, blisko połowa uważa, że na liście powinny się znaleźć głównie polskie medykamenty.

66 proc. osób przebadanych przez agencję Maison&Partners pozytywnie ocenia pomysł całkowitej refundacji leków dla seniorów. Negatywną opinię na temat wprowadzenia bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia wyraziło jedynie 12 proc. respondentów, a 22 proc. uczestników badania nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Ponad połowa badanych (54 proc.) jest zdania, że lista leków refundowanych dla seniorów powinna zawierać wszystkie medykamenty zażywane przez osoby w podeszłym wieku. Co czwarty Polak (24 proc.) życzyłby sobie, aby lista „S" objęła wyłącznie leki przepisane przez lekarzy na choroby wieku podeszłego, np. chorobę Alzheimera, nadciśnienie i choroby serca. 22 proc. respondentów nie ma ukształtowanych poglądów na ten temat.

Sprawdź również: Podatek handlowy już całkowicie pewny. Prezydent podpisał ustawę

Blisko co drugi Polak (48 proc.) uważa, że na liście „S" należy umieścić przede wszystkim produkty dostarczane przez polski przemysł farmaceutyczny, 23 proc. jest przeciwnego zdania, a 29 proc. nie ma własnej opinii na ten temat.

W expose wygłoszonym w Sejmie pod koniec zeszłego roku, premier Beata Szydło zapewniała, że seniorzy dostaną dostęp do darmowych leków w ciągu 100 dni. Niedługo później minister zdrowia Konstanty Radziwiłł prostował, że nie dotyczy to wszystkich medykamentów.

PONIŻEJ CAŁA LISTA DARMOWYCH LEKÓW. KLIKNIJ NA POSZCZEGÓLNE ZDJĘCIA, ABY JE POWIĘKSZYĆ


 

 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze