Apteka, leki

i

Autor: Piotr Mecik

Ceny leków wzrosną o kilkaset procent? UE szykuje nowe regulacje

2016-08-01 14:26

Zapowiada się, że klienci polskich aptek przeżyją istny koszmar – grzmi „Dziennik Gazeta Prawna”, opisując pomysł Parlamentu Europejskiego, który chciałby zrównania cen leków na terenie całej Unii! Jeśliby tak się stało, ucieszą się kraje, w których leki są drogie, bo tam ceny spadną. Do tych państw nie należy jednak Polska, gdzie leki sprzedawane są relatywnie tanio. Czy, jeśli nowe prawo wejdzie w życie, zagrożona jest lista darmowych medykamentów dla seniorów, którą opublikowało Ministerstwo Zdrowia?

Europarlamentarzyści uważają, że dostęp do leków na terenie Unii Europejskiej powinien być równy i sprawiedliwy dla wszystkich jej mieszkańców – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Tymczasem, choć idea wydaje się słuszna, jej wprowadzenie może skończyć się koszmarem dla przeciętnego polskiego klienta aptek. Dlaczego? Może się okazać, że będzie on płacił za medykamenty krocie! - Ceny na pewno pójdą w górę – mówi w „DGP” Paweł Trzciński, rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. A adwokat Juliusz Krzyżanowski, który współzarządza praktyką farmaceutyczną w kancelarii WKB, twierdzi, że ceny leków podniosą się nawet dwukrotnie! Jeszcze gorsza jest prognoza wiceprezesa Naczelnej Izby Aptekarskiej, Marka Tomkowa, który uważa, że unijne regulację sprawią, iż przeciętny Kowalski będzie płacił za medykamenty nawet kilkaset procent więcej niż obecnie!

ZOBACZ TEŻ: Lista darmowych leków dla seniorów [CAŁY WYKAZ]

Z zasady nowa unijna regulacja ma sprawić, że pacjenci w Unii Europejskiej będą mogli kupić leki taniej, co niesie ze sobą ogólną poprawę stanu zdrowia. Tak jednak będzie tylko w krajach, w których leki są obecnie drogie, a z powodu unijnych przepisów stanieją, czyli np. w Niemczech, Szwecji czy Francji. Problem w tym, że w państwach takich jak nasze, gdzie płacimy za medykamenty relatywnie tanio, ich ceny wzrosną, przez co te będą dla Polaków mniej dostępne i cała idea poprawy zdrowia się sypie. - Debata w komisji Parlamentu Europejskiego nie rodzi skutków prawnych, ani nie przekształca się w inicjatywę ustawodawczą – tak sprawę komentuje w „DGP” Milena Kruszewska, rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia.

ZOBACZ TEŻ: Rewolucja w służbie zdrowia. Receptę załatwi pielęgniarka, zniknie NFZ

Kruszewska podkreśla tym samym, że zrównanie cen leków w UE to na razie tylko pomysł i nie ma się czego bać. Ale co, jeśli jednak nowe przepisy wejdą w życie? Czy Polska się do nich dostosuje, czy spróbuje je oprotestować? Czy zagrożona jest przyszłość listy darmowych leków dla seniorów ogłoszonej dziś przez ministerstwo? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do resortu zdrowia. W obszernej odpowiedzi miniserstwo uspokaja: żadnych podwyżek nie będzie, a emeryci mogą spać spokojnie. Z komunikatem resortu możecie zapoznać się po kliknięciu tutaj >>>

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze