Unia Europejska planuje zrównanie cen leków we wszystkich krajach wspólnoty. Będzie się to wiązało z gigantycznymi podwyżkami cen medykamentów w Polsce – grzmiał wczoraj „Dziennik Gazeta Prawna”. Publikacja gazety zbiegła się ogłoszeniem listy darmowych leków dla osób po 75. roku życia. Czy, jeśli Unia faktycznie zrównałaby ceny medykamentów, wiązałoby się to z unieważnieniem tej listy? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Ministerstwa Zdrowia. Resort udzielił nam wyczerpującej odpowiedzi. Na początku wyjaśnił, skąd w ogóle wzięło się zamieszanie związane z podwyżkami cen w aptekach.
ZOBACZ TEŻ: Ceny leków wzrosną o kilkaset procent? UE szykuje nowe regulacje
„Aspekt cen leków pojawił się w trakcie zwyczajowego wysłuchania ministra zdrowia Słowacji w Parlamencie Europejskim 12 lipca br. w związku z przejęciem przez Słowację prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Nie dyskutowano tam jednak o ujednoliceniu cen leków – wskazywano jedynie na problemy z importem równoległym prowadzącym do wywozu leków (...). Ponadto w debacie podniesiono sprawę tzw. licencji przymusowej – tj. zmuszenia drogą prawną koncernu farmaceutycznego do rezygnacji z ochrony przewidzianej patentem za odszkodowaniem, aby możliwe było produkowanie leków do tej pory niedostępnych w wystarczających ilościach, a przez to zbyt drogich” - czytamy w oficjalnym komunikacie ministerstwa przesłanym nam przez jego rzeczniczkę, Milenę Kruszewską. „Powyższa debata nie rodzi skutków prawnych, ani nie przekształca się w inicjatywę ustawodawczą. Zwyczajowo każdy minister na początku prezydencji w Radzie UE przedstawia swoje priorytety, a następnie odpowiada na pytania” - dodała Kruszewska.
ZOBACZ TEŻ: Lista darmowych leków dla seniorów [CAŁY WYKAZ]
Co jednak, jeśliby dyskusja miała przerodzić się w jakiekolwiek regulacje prawne? „Gdyby pojawiła się groźba wejścia w życie takich przepisów na poziomie unijnym, Polska może blokować je zarówno w Radzie Unii Europejskiej jak i zaskarżyć przepisy niezgodne z prawem unijnym do sądu unijnego w Luksemburgu. Polska skorzystałaby z wszelkich możliwych sposobów np. zbudowałaby kanałami dyplomatycznymi grupę państw niezadowolonych z ewentualnej propozycji celem jej skutecznego odrzucenia w trakcie ewentualnych negocjacji w Unii Europejskiej. Mamy wiele możliwości skutecznego oddziaływania na unijne propozycje. I nawet gdyby takie prawo weszło w życie, jesteśmy przekonani, że unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekłby o nieważności prawa ustalającego ceny leków na poziomie unijnym” - wyjaśniła rzeczniczka. Jednoznacznie podkreśliła, że lista darmowych leków dla seniorów w żaden sposób nie jest zagrożona.
Lista leków dla seniorów zagrożona? Ministerstwo odpowiada
Jedną z ważniejszych informacji, która wczoraj ukazała się w mediach, jest ta dotycząca możliwości podwyżki cen leków w polskich aptekach nawet o kilkaset procent. Podwyżka wynikałaby z nowego unijnego prawa, o czym informował „Dziennik Gazeta Prawna”. Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, czy ewentualne wprowadzenie nowych przepisów będzie miało jakikolwiek wpływ na listę darmowych leków dla seniorów opublikowaną wczoraj przez resort. Co odpowiedziało ministerstwo?