SuperBiz wiadomości Do uchodźców trafią nadwyżki wołowiny z Europy

Do uchodźców trafią nadwyżki wołowiny z Europy

17.10.2016, godz. 15:04
Uchodźcy
Uchodźcy i ich dzieci w obozie w Turcji foto: Reuters

Na taki pomysł wpadli ministrowie rolnictwa Polski, Francji i Niemiec, którzy wezwali razem do wdrożenia programu humanitarnego, dzięki któremu nadwyżki mięsa wołowego w Unii Europejskiej trafią na potrzeby uchodźców.

Wspólne stanowisko zostało uzgodnione w piątek podczas spotkania w Le Mans, na zachodzie Francji, przez ministrów rolnictwa państw Trójkąta Weimarskiego: Polski - Krzysztofa Jurgiela, Francji - Stephane'a Le Folla oraz Niemiec - Christiana Schmidta. Było ono poświęcone "sytuacji różnych sektorów rolnictwa przeżywających trudności, zwłaszcza mleka i wołowiny".

Zobacz również: 500 Plus. Czy dostaną je uchodźcy oraz imigranci? [WYJAŚNIAMY]

Ministrowie wezwali Komisję Europejską do opracowania programu pomocy humanitarnej "w naturze", opartym na produktach z mięsa wołowego, z którego miałyby skorzystać kraje borykające się z napływem uchodźców - napisano w komunikacie.

Polski resort rolnictwa informował w piątkowym komunikacie ze spotkania ministrów Trójkąta Weimarskiego, że w konkluzjach rozmów przyjęte zostało wspólne oświadczenie dotyczące trudnej sytuacji sektora wieprzowiny w związku z konsekwencjami afrykańskiego pomoru świń (ASF). Ministerstwo rolnictwa oświadczyło, że wśród tematów poruszanych na spotkaniu znalazły się też m.in. kwestie dotyczące uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej, sytuacji rynkowej, negocjacji handlowych, podwyższenia pułapu pomocy de minimis oraz przygotowania konferencji klimatycznej COP22.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: