pieniądze PLN

i

Autor: Getty Images/Paweł Kacperek Kredyt 0 procent można będzie uzyskać w drugiej połowie roku.

Emerytury

Prawie 5 tys. zł emerytury w wieku 40 lat! Kto może skorzystać?

2024-05-10 19:12

Dokładnie 4203,04 zł emerytury po ukończeniu 40 lat mogą dostać sportowcy, którzy zdobyli medal na olimpiadzie, lub paraolimpiadzie! Jednak nawet aby otrzymać swoją "olimpijską emeryturę", muszą spełnić szereg warunków.

Jak zdobyć emeryturę olimpijską w Polsce? Nie potrzeba złotego medalu

Emerytura olimpijczyka od 1 stycznia 2024 roku wynosi 4203,04 zł. Co ważne dostają ją wszystkie osoby, które spełnią warunki, a jej wysokość nie zmienia się, niezależnie od liczby, czy rodzaju zdobytych medali. W efekcie złoty i srebrny medalista olimpiady dostaną taką samą kwotę.

Kwota może nie powalać, ale warto podkreślić, że olimpijska emerytura nie wyklucza pobierania standardowego świadczenia ZUS. Świadczenie emerytalne z zakładu można jednak dostawać w Polsce dopiero po ukończeniu wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn).

Z początku emerytura olimpijczyka przysługiwała tylko za medal na Igrzyskach Olimpijskich. Z czasem rozszerzono liczbę beneficjentów do zdobywców medali na zawodach "Przyjaźń 84", a także igrzysk paraolimpijskich lub zawodów sportowych osób niepełnosprawnych odbywających się przed 1992 r., będących odpowiednikiem igrzysk paraolimpijskich, jak i igrzysk głuchych lub zawodów sportowych odbywających się przed 2001 r., będących odpowiednikiem igrzysk głuchych. 

Dodatkowe warunki do emerytury. Bez nich nawet "ozłocony" olimpijczyk nie dostanie emerytury

Ponadto do otrzymywania emerytury olimpijskiej w Polsce potrzebne jest - rzecz jasna - polskie obywatelstwo. Kolejne kryterium dotyczy wieku, trzeba mieć ukończone minimum 40 lat, oraz zrezygnować z kariery sportowej, poprzez brak uczestnictwa w zawodach, które organizują polskie związki sportowe.

Ponadto świadczenia nie dostanie osoba, która została skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo, przestępstwo skarbowe. Pieniędzy nie dostaną także osoby zdyskwalifikowane na 24 miesiące lub więcej ze względu na doping, lub w wypadku więcej niż jednej dyskwalifikacji. 

Świadczenie nie jest przyznawane do urzędu. W celu jego przyznania należy złożyć wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki.

QUIZ. Kryzysowe słodycze z dzieciństwa. Pamiętasz słodkości z PRL?

Pytanie 1 z 10
Czekoladopodobne batony miały kolor:
Quiz. Słodycze w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze