ZUS

i

Autor: SHUTTERSTOCK ZUS

Tyle ZUS wypłaci

Emerytura 4000 złotych! Jak ZUS wylicza emeryturę na podstawie zarobków?

2024-04-20 9:41

Osoby przechodzące na emeryturę mogą liczyć na wypłatę emerytury minimalnej, która od 1 marca 2024 wynosi 1781 zł brutto, czyli 1623,28 zł na rękę. Aby otrzymywać wyższe świadczenie z ZUS trzeba osiągać odpowiednie dochody. Dziennik Gazeta Prawna wyliczył, ile trzeba zarabiać, aby emerytura była wypłacana w wysokości 4 000 złotych.

Jak ZUS wylicza się emeryturę?

Wysokość emerytury zależy od kilku składników. Wysokość świadczenia wypłacanego przez ZUS ustala się poprzez podzielenie zgromadzonego kapitału emerytalnego przez tzw. średnie dalsze trwanie życia - wskaźnik publikowany przez GUS.

Wysokość podstawy obliczenia emerytury obejmuje trzy elementy:

  •  kapitał początkowy,
  •  składki na ubezpieczenie emerytalne,
  •  zwaloryzowane środki na subkoncie w ZUS w przypadku członków OFE.

Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać emeryturę w wysokości 4 000 zł?

Aby otrzymać emeryturę w wysokości 4 tys. zł, czyli wielkości obecnie obowiązującej minimalnej pensji, zarobki muszą być proporcjonalnie wyższe, znacznie przekraczające poziom minimalnego wynagrodzenia. Jak pisze „DGP” - aby w przyszłości otrzymywać emeryturę w wysokości 4 tys. zł, przeciętny 40-latek musiałby obecnie zarabiać powyżej 9 tys. zł miesięcznie, zakładając, że będzie przechodził na emeryturę zgodnie z powszechnym wiekiem emerytalnym. W przypadku mężczyzn jest to wiek 65 lat, w przypadku kobiet - 60 lat oraz będzie miał za sobą 30 lub 40 lat pracy. Dla kobiet kwota ta jest jeszcze wyższa i wynosi powyżej 11 tys. zł miesięcznie.

Jak sprawdzić wysokość przyszłej emerytury?

Aby poznać wysokość przyszłej emerytury, można skorzystać z kalkulatora udostępnionego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na  stronie internetowej. Poprzez wprowadzenie odpowiednich danych możemy uzyskać prognozę planowanej wysokości świadczenia emerytalnego. Warto pamiętać, że kalkulator prezentuje jedynie szacunkowe dane. Choć pozwala on na orientacyjne określenie wysokości emerytury, ostateczne wyliczenia mogą różnić się od tych uzyskanych za pomocą kalkulatora.

Aby wypełnić kalkulator, potrzebne są pewne dane, które można uzyskać na przykład z platformy PUE ZUS lub poprzez kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku uczestnictwa w otwartym funduszu emerytalnym, informacje na temat środków zgromadzonych na koncie przekazuje odpowiedni fundusz emerytalny.

QUIZ PRL. Jak dobrze znasz seriale PRL? Komplet punktów jest nieosiągalny

Pytanie 1 z 15
Jak miał na imię porucznik Borewicz:
Bronisław Cieślak nie żyje. Bohater 07 zgłoś się zmagał się z chorobą

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze