SuperBiz wiadomości Dzień Przewodników i Ratowników Górskich – rząd przeznaczył na nich 14,5 mln zł

Dzień Przewodników i Ratowników Górskich – rząd przeznaczył na nich 14,5 mln zł

10.08.2017, godz. 13:36
ratowicy górscy
ratowicy górscy foto: SHUTTERSTOCK

Każdego dnia dyżurują i czuwają nad bezpieczeństwem turystów w górach. Jak tylko komuś potrzebna jest pomoc, to ruszają w góry, wieloktrotnie narażając własne życie. Wśród nich są zawodowcy i ochotnicy, którzy mogą liczyć na dość skromne wynagrodzenie.

Dzień Przewodników i Ratowników Górskich – dziś mamy okazję, by podziękować przewodnikom i ratownikom za pomoc i pracę w ciężkich górskich warunkach. W szeregi górskich ratowników wstępują zawodowcy i ochotnicy. Wszyscy muszą być odpowiednio przeszkoleni i  trakcie swojej pracy zdobywają coraz wyższe stopnie. Niestety, na wysokie wynagrodzenie za swoją ciężką pracę nie mają co liczyć. Ratownicy dostają mniejsze wynagrodzenie niż średnia krajowa, która obecnie wynosi ok. 4,5 tys. zł. brutto.

Działalność ratowników finansuje Ministerstwo Spraw Wewnetrznych i Administracji. A pula przeznaczona ten cel nie jest zbyt duża (biorąc pod uwagę potrzeby). W tym roku resort przeznaczył na działalność GOPR i TOPR  14,5 mln zł. Choć to wciąż za mało, to i tak o 1,2 mln zł więcej niż rok wcześniej.

GOPR, które niesie pomoc poszkodowanym w: Beskidach, Pieninach, Bieszczadach, Karkonoszach, Gorcach oraz na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ma otrzymać z budżetu 7,9 mln zł. Natomiast TOPR, który pracuje w Tatrach i Paśmie Spisko-Gubałowskim – ok. 3,4 mln zł.  Zaś za blisko 3,1 mln zł ma być utrzymany w tym roku śmigłowiec ratowniczy i jego załoga.

Zobacz: Ubezpieczenia na wakacje

Polecamy: Zarobki strażaków

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: