SuperBiz wiadomości Dziś Dzień Psa. Zobacz, ile kosztuje utrzymanie czworonożnego pupila

Dziś Dzień Psa. Zobacz, ile kosztuje utrzymanie czworonożnego pupila

01.07.2017, godz. 09:00
Ile kosztuje utrzymanie psa
Ile kosztuje utrzymanie psa foto: SHUTTERSTOCK

Psia przyjaźń jest bezwarunkowa, jednak nie bezcenna. 1 lipca obchodzimy w Polsce Dzień Psa. Postanowiliśmy przyjrzeć się z tej okazji wydatkom, z jakimi musi liczyć się właściciel czworonożnego pupila.

Zakup rasowego psa z hodowli to koszt rzędu 2–5 tys. zł. Oczywiście można również kupić „rasowego" psa od osoby, która nie zajmuje się hodowlą profesjonalnie, za ok. 300–500 zł, jednak wiąże się to z ryzykiem, że nasz pupil będzie cierpiał w przyszłości na wiele chorób genetycznych. Aby uniknąć takich problemów, przed zakupem warto zajrzeć na stronę Związku Kynologicznego, gdzie znajduje się spis wszystkich oficjalnych hodowli. Zdecydowanie najtańszą (zwykle darmową) opcją jest przygarnięcie psa ze schroniska.

Sprawdź także: Polacy wydają prawie połowę pieniędzy na jedzenie. A Niemcy?

Wydatki związane z zakupem psa to jednak dopiero wierzchołek góry lodowej. Wydatki zaczynają się już przed przyprowadzeniem czworonoga w nasze progi. Zanim to nastąpi, musimy wyposażyć się w wyprawkę. Koszty z nią związane zaczynają się od ok. 200 zł. Co wchodzi w skład psiego ekwipunku? M.in. legowisko (50–200 zł), miski (10–100 zł), obroża/szelki i smycz, kaganiec (50−200 zł), woreczki na odchody (ok. 10 zł za 80 woreczków), zabawki (ok. 50 zł), ochrona przeciwkleszczowa (od 60 zł wzwyż), transporter/pasy bezpieczeństwa (20−300 zł).

Czytaj też: 10 najdziwniejszych pomysłów na biznes [GALERIA]

A to jeszcze nie koniec. Pies przecież również musi coś jeść. Koszt pożywienia dla naszego pupila zależy głównie od jego wieku, wielkości oraz zdrowia. Ceny suchej karmy zaczynają się od 30 zł za kilogram, z kolei za puszkę karmy mokrej zapłacimy ok. 6–7 zł. Psy mają również swoje smakołyki – ich koszt to ok. 13–20 zł za paczkę. W skali miesiąca robi nam się z tego wydatek rzędu 160–400 zł.
Poza wyżywieniem, czworonożnemu przyjacielowi musimy zapewnić również odpowiednią pielęgnację. Jej koszty zaczynają się od 100 zł wzwyż w zależności od wielkości i rasy psa. Za dobrej jakości szampon i odżywkę zapłacimy ok. 40 zł, zaś za obcięcie pazurów lub czyszczenie uszów ok. 15–30 zł. Strzyżenie u groomera kosztuje zaś co najmniej 60 zł w przypadku małego psa.

Zobacz również: Ile kosztuje wychowanie dziecka? Mamy najświeższe dane

Najdroższym elementem utrzymania czworonożnego pupila jest opieka weterynaryjna. Już na samym początku, trzeba przygotować się na związane z nią wydatki. W pierwszym roku życia psa zapłacimy ok. 120 zł za pakiet trzech szczepień dla szczeniaków, do tego ok. 30 zł za szczepienie przeciw wściekliźnie i co najmniej 60 zł za odrobaczanie (każdy taki zabieg kosztuje ok. 30 zł, a szczeniaki odrobacza się dwa–trzy razy). Szczepienie przeciw wściekliźnie należy później powtarzać raz na rok, zaś zabieg odrobaczania zaleca się co najmniej raz na kwartał. Do tego trzeba doliczyć koszty innych zabiegów, jak np.: kastracja psa (100−400 zł), sterylizacja suki (250−500 zł), czipowanie (50−80 zł) czy czyszczenie uzębienia (90−300 zł). Prawdziwe schody finansowe zaczynają się jednak w przypadku choroby pupila. W ostatecznym rozrachunku koszt utrzymania psa może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Źródło: TotalMoney.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: