SuperBiz wiadomości Ile na wakacje w Polsce wydają obcokrajowcy, a ile nasi rodacy?

Ile na wakacje w Polsce wydają obcokrajowcy, a ile nasi rodacy?

18.07.2017, godz. 13:51
Tak zdzierają nad bałtykiem
foto: Super Express

Tylko w 2016 r. Polskę odwiedziło 17 mln turystów i każdy z nich wydał u nas średnio 1,8 tys. zł. Najwięcej – przeciętnie 8 tys. zł – zostawiają w naszym kraju w Chińczycy – wynika z danych GUS. Wydatki Polaków wypadają na tym tle bardzo mizernie. Na wakacjach w kraju przeznaczamy średnio 900 zł.

Polska branża turystyczna przeżywa rozkwit. Na wakacje w naszym kraju decyduje się coraz więcej obcokrajowców. Wpływa na to m.in. wysoka pozycja Polski w rankingach, dotyczących bezpieczeństwa kierunków wakacyjnych na świecie.

Sprawdź także: Ile więcej zapłacimy w tym roku za wakacje? [INFOGRAFIKA]

Kto najchętniej odwiedza Polskę? Z danych GUS wynika, że są to nasi zachodni sąsiedzi. Tylko w ubiegłym roku przyjechało do naszego kraju aż 6 mln Niemców. Jednak to nie oni wydają u nas najwięcej. Zdecydowanymi liderami pod tym względem są Chińczycy, którzy chętnie odwiedzają nasz kraj m.in. w poszukiwaniu śladów Fryderyka Chopina. Na wakacjach w naszym kraju zostawiają oni średnio 7,8 tys. zł. Tuż za nimi, z wydatkami rzędu 5,6 tys. zł, uplasowali się turyści z USA, zaś na trzecim miejscu znaleźli się Finowie. Najmniej podczas pobytu w Polsce wydają Czesi oraz Finowie.

Czytaj też: 5 polskich aplikacji na wakacje

Krajowe destynacje na urlop coraz częściej wybierają również Polacy. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są na pewno niższe koszty, związane wyjazdem. Na wakacje w Polsce nasi rodacy wydają średnio 900 zł, zaś za granicą blisko trzy razy więcej – 2,5 tys. zł.
W kraju najczęściej wypoczywamy w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim i małopolskim. Wśród kierunków zagranicznych, wybieramy zaś najchętniej kraje Unii Europejskiej.
Polacy w 2016 r. wybierali Włochy, Chorwację, Grecję i Czechy – powiedziała IAR rzecznik prezesa GUS, Karolina Dawidziuk.

Zobacz również: Wirtualne noclegi, czyli jak łupią turystów

Spośród dalekich podróży, największą popularnością cieszyły się zaś: Stany Zjednoczone, Egipt, Izrael, Maroko, Tunezja i Dominikana.

Źródła: polskieradio.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: