SuperBiz wiadomości Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

24.06.2016, godz. 14:38
lekarz, nfz, gabinet, wizyta u lekarza, doktor, pacjent
foto: EAST NEWS

Wyjeżdżasz na wczasy za granicę? Wyrób sobie kartę EKUZ. Dzięki niej bez problemu będziesz mógł korzystać z pomocy medycznej na terenie całej Unii Europejskiej.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to mały niebieski blankiet podobny do karty płatniczej. Dokument ten poświadcza, że jesteś ubezpieczony i możesz korzystać z pomocy medycznej na terenie Unii Europejskiej. Podczas zagranicznego wyjazdu kartę najlepiej mieć przy sobie, by w razie nagłego wypadku nie mieć dodatkowych problemów.

Kartę EKUZ wyrabia się w wojewódzkim oddziale NFZ. Można to załatwić od ręki. Wystarczy wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek (dostępne są na sali obsługi) i od razu urzędnik wyda kartę EKUZ.

Zobacz: Ile wolnego mają nauczyciele?

Wypełniony wniosek można też zeskanować i wysłać mailem do oddziału wojewódzkiego NFZ, wysłać pocztą lub faksem do oddziału lub jednej z delegatur NFZ, wysłać przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP.

Zobacz: Co po Brexicie?

Warunek otrzymania karty jest jeden. Musisz być ubezpieczony w okresie, na jaki wyjeżdżasz. Dla większości osób karta ważna jest przez 6 miesięcy. Ale w przypadku emerytów już 5 lat, a bezrobotnych jedynie 2 miesiące.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: