SuperBiz wiadomości To już pewne. PZL Świdnik zaoferuje MON śmigłowce AW101 [WIDEO]

To już pewne. PZL Świdnik zaoferuje MON śmigłowce AW101 [WIDEO]

13.03.2017, godz. 18:43
Śmigłowiec AW101
foto: MALGORZATA GENCA / POLSKA PRESS/EAST NEWS

PZL Świdnik do przetargu na 16 śmigłowców dla sił specjalnych i morskich zgłosi MON maszynę wielozadaniową AW101. Oferta nie została jeszcze złożona – powiedział portalowi Superbiz.pl Krzysztof Krystowski, prezes PZL Świdnik.

Wielozadaniowy śmigłowiec był oficjalnie prezentowany przez PZL Świdnik na początku marca. Zgłoszenie AW101do postępowania na 16 śmigłowców dla wojska ogłoszonego przez MON nie było wtedy jeszcze oficjalnie potwierdzone. – Pokazujemy ten śmigłowiec, ponieważ jesteśmy przekonani, że on doskonale wypełnia oczekiwania zmawiającego. Natomiast analizujemy cały czas dokumentację – podkreślał podczas prezentacji Krystowski.

Zobacz również: Śmigłowce dla wojska muszą być produkowane w Polsce [WYWIAD]

Teraz jest to już pewne. W rozmowie z portalem Superbiz.pl podczas Welconomy Forum w Toruniu prezes PZL Świdnik poinformował, że firma zgłosi do przetargu właśnie AW101. – Oferujemy śmigłowiec AW101, który był dosłownie półtora tygodnia temu prezentowany w Polsce. To jest największy śmigłowiec w naszej ofercie. Jest to śmigłowiec wielozadaniowy, także potrafi sprostać zarówno potrzebom Marynarki Wojennej, jak i Wojsk Specjalnych – powiedział Krzysztof Krystowski.

Sprawdź także: PZL-Mielec vs PZL-Świdnik. Czym różnią się ich śmigłowce [SPRAWDZAMY]

Termin składania ofert wstępnych w postępowaniach na pozyskanie śmigłowców został w poniedziałek przeniesiony z 13 na 27 marca br. Jak tłumaczył PAP rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia płk Sławomir Lewandowski, stało się to na skutek wniosku jednego z Wykonawców. Z informacji przekazanych nam przez Krzysztofa Krystowskiego, nie była to jednak prośba firmy PZL Świdnik.

Przypomnijmy, że MON planuje kupić osiem śmigłowców przeznaczonych do prowadzenia misji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych przez Wojska Specjalne i osiem – zdolnych do zwalczania okrętów podwodnych, które będą jednocześnie umożliwiać prowadzenie misji ratowniczych na morzu. Według ostatnich zapowiedzi MON, pierwsze testowe maszyny mają trafić do Polski jeszcze w marcu.

Czytaj też: Śmigłowce dla Polski coraz dalej. Przetarg odsunięty w czasie

Rozpoczęcie negocjacji z trzema wykonawcami, którzy złożyli wstępne oferty na dostawę 16 śmigłowców dla wojska, Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił 20 lutego br. Tego samego dnia producentom przekazano zaproszenia do składania ofert. O wygraną w przetargu walczą te same trzy podmioty, które ubiegały się o realizację projektu w postępowaniu, prowadzonym przez poprzednie kierownictwo MON: WSK "PZL-Świdnik" (należące do włoskiej grupy Leonardo), konsorcjum PZL Mielec i Sikorsky Aircraft Corporations (należące do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin) oraz konsorcjum Airbus Helicopters i Heli Invest.

Źródło: Superbiz.pl

Źródło: Super Express TV
autor: Grażyna Stefańska zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: