SuperBiz wiadomości Kaczyński i Ziobro powołują komisję weryfikacyjną ws. reprywatyzacji. Kto przed nią stanie? [ZDJĘCIA]

Kaczyński i Ziobro powołują komisję weryfikacyjną ws. reprywatyzacji. Kto przed nią stanie? [ZDJĘCIA]

18.10.2016, godz. 12:13
Konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości
foto: EAST NEWS

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz wiceminister Patryk Jaki przedstawili założenia projektu ustawy, na podstawie której będzie działała komisja weryfikacyjna ws. reprywatyzacji. Skład komisji ma powołać Sejm, a przed jej obliczem może stawić się każdy wezwany pod rygorem kary.

- Będzie to projekt ustawy, który rozwiąże problem nadużyć i afer związanych z reprywatyzacją. Chodzi o kwestię własności, nie aspekt karny - powiedział Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej. Były premier podkreślił, że nie wiadomo jeszcze czy to będzie projekt poselski czy rządowy.

Zobacz też: Była urzędniczka resortu sprawiedliwości zarobiła na reprywatyzacji 46,1 mln zł?

Minister sprawiedliwości zdradził, ze projekt jest przygotowywany w resorcie w konsultacji z prezesem PiS. - Powołana komisja ma badać umowy reprywatyzacyjne pod kątem zgodności z prawem - stwierdził Ziobro. Minister dodał, że przewodniczącym komisji będzie jeden z wiceministrów. - Komisja będzie wydawała decyzje administracyjne w postaci uchwał - podkreślił prokurator generalny.

Więcej szczegółów na temat prac komisji wyjawił wiceminister Patryk Jaki.

- Komisja ma działać jawnie, a przed jej oblicze ma stawić się każdy wezwany pod rygorem kary - przedstawił Jaki. Członkowie komisji będą przyznawać milionowe kary, wprowadzać zmiany w księgach wieczystych.

Skład komisji wybierze Sejm, a w jej pracach ma również brać udział rada społeczna, czyli ruchy lokatorskie itp. - Komisja będzie mogła nakładać kary także na nieuczciwych zbywców, czyli tych którzy nabyli i sprzedali kamienie niezgodnie z prawem - zaznaczył wiceminister.

Sprawdź także: Reprywatyzacja w Warszawie. CBA zatrzymało byłą urzędniczkę

Jaki przedstawił trzy rodzaje decyzji, jakie komisja będzie mogła wydać. Pierwsza to decyzja mówiąc o przyznaniu nieruchomości zgodnie z prawem. Kolejna mówi, że wydanie kamienie było bezprawne i  nieruchomość nadal pozostaje w rękach beneficjenta - wówczas zostanie mu ona odebrana. Trzecia z możliwych decyzji - niezgodna z prawem, ale nieruchomość należy już do osoby trzeciej, wtedy komisja skupia się na zbywcy, na którego zostanie nałożona adekwatna kara finansowa.

Nad pracą komisji będą czuwały sądy administracyjne. Od jej decyzji będzie można się odwołać do Prezesa Rady Ministrów, czyli Beaty Szydło.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: