SuperBiz wiadomości Koniec roamingu. Sprawdź, kiedy zostaną zniesione opłaty!

Koniec roamingu. Sprawdź, kiedy zostaną zniesione opłaty!

07.04.2017, godz. 11:52
Roaming
foto: SHUTTERSTOCK

Na tę chwilę wszyscy podróżujący po Europie z pewnością czekali długo. Horrendalne ceny, jakie trzeba było płacić za rozmowy poza granicami Polski przyprawiały o ból głowy. Wszystko zależało od kraju i operatora, z którego usług się korzystało. Teraz ma się to zmienić - w czwartek Parlament Europejski przegłosował zniesienie roamingu. Od 15 czerwca przestanie obowiązywać dotychczasowy cennik opłat.

Parlament Europejski zajmował się sprawą roamingu już od dłuższego czasu. Data zniesienie opłat za roaming dla użytkowników telefonów komórkowych w Unii przypada na 15 czerwca 2017 roku, a więc już za nieco ponad dwa miesiące. To oznacza, że w wakacje podczas zagranicznego wyjazdu wydamy o wiele mniej na rozmowy niż do tej pory.
Przepisy „w sprawie hurtowych rynków w roamingu w Unii Europejskiej" zakładają, że za połączenia w innych państwach Unii zapłacimy dokładnie tyle samo, co w kraju.

Zobacz także: Wizy dla Ukraińców zostaną zniesione? Jest zgodna PE na krótkoterminowy pobyt


Nowe stawki mają być średnio o 90 proc. niższe niż dotychczas, co oznacza, że od połowy czerwca zapłacimy za minutę rozmowy nie 0,05 euro, ale 0,032 euro. Za SMSy  - 0,01 euro zamiast 0,02 euro.
Niższe będą ceny także za przesył danych, co w dobie Internetu, szczególnie mobilnego jest coraz bardziej istotne. Za 1 GB danych zapłacimy 7,7 euro (dotychczas nawet 50 euro), a od 1 stycznia 2018 roku opłata znowu spadnie i wyniesie ok. 6 euro za GB. Planowo ma być obniżana co pół roku, by w 2022 roku osiągnąć cenę, uwaga – 2,5 euro za GB.

Sprawdź również: Ukraińcy pracują w Polsce jak niewolnicy? Niestety, to prawda!

To wszystko oznacza, że z dniem wejścia w życie rozporządzenia nie zapłacimy za usługi telefonii komórkowej więcej niż w rodzimym kraju. Jednocześnie wprowadza ono zasadę limitów opłat, które operatorzy mogą pobierać od siebie nawzajem w celu świadczenia usług. Co ważne, w wyniku negocjacji z UE, ceny krajowe poszczególnych państw mają pozostać takie same.

 

Źródło: /rp.pl /businessinsider.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: