sklejka 2.

i

Autor: Baranowski, Podlewski, Niemiec/AKPA

Kurs bitcoina szaleje, a celebryci namawiają do kryptowalut

2017-11-03 17:40

Kurs kryptowaluty bitcoin szybuje od wielu tygodni. W ostatnich dniach jego wartość rośnie w niebywałym tempie. W piątek, 3 listopada jego cena wynosiła prawie 7200 dolarów amerykańskich, czyli przekroczyła 26 tys. zł! Przed kryptowalutami ostrzega już amerykański nadzór finansowy, a w Polsce do inwestowania w nie zachęcają celebryci - m.in. Krzysztof Ibisz, Dorota Gardias czy Rafał Maserak.

Seminaria dotyczące kryptowalut mają się odbyć 4 listopada w Warszawie. O popularności bitcoina nie trzeba przekonywać, bo wystarczy rzut oka na jego kurs, który tylko w tym roku urósł o 546 proc. W okresie pięciu lat skala wzrostu sięga 55 tysięcy proc. Jeszcze w 2011 roku jeden bitcoin wart był mniej niż dolara, teraz przebił 7 tysięcy dolarów. Wówczas za 10 tys. bitcoinów można było kupić pizzę, bo tak wyglądała właśnie pierwsza transakcja z udziałem bitcoina, a obecnie to równowartość ok. 260 mln zł!

Zobacz koniecznie: Zagrożenia i możliwości inwestowania w kryptowaluty typu Bitcoin

Nic zatem dziwnego, że rosnącą jak na drożdżach kryptowalutę reklamują już nie tylko anonimowi eksperci, ale twarze i nazwiska, które przemawiają do milionów Polaków. To znani z telewizji i kolorowej prasy Krzysztof Ibisz, Dorota Gardias, Rafał Maserak czy Karolina Szostak.

W międzyczasie amerykański nadzór finansowy ostrzega przed kryptowalutami. Nawet polskie instytucje interweniowały tej sprawie i w lipcu KNF i NBP wydały komunikat, w którym ostrzegają inwestorów przed ryzykiem związanym z wirtualnymi walutami.

Obecnie polskie prawo określa raczej bitcoina jako "commodity" czyli jako "cyfrowe dobro". - Polskie prawo stawia znak równości pomiędzy mieczem z "World of Warcraft" a bitcoinem - mówił w rozmowie z "Polskim Radiem" Szczepan Bentyn, ekspert od kryptowalut.

Wirtualne waluty są młodym tworem — pierwszy bitcoin został wykopany w 2009 r. — dlatego też wielu krajach nie są one regulowane. W Polsce kryptowaluty są legalne, ale zgodnie z przepisami nie są uznawane za pełnoprawną walutę czy instrument finansowy.

Jedne państwa, jak Japonia, uznały bitcoin za legalny środek płatniczy, który jest traktowany na równi z gotówką i kartami płatniczymi. W podobnym kierunku zmierza Australia i Meksyk. Na przeciwległym biegunie jest Wenezuela, Boliwia, Bangladesz, gdzie zakazano kryptowalut.

Sprawdź też: Wiemy, kim jest twórca Bitcoina – najsłynniejszej wirtualnej waluty

Czytaj również: Przelewy odporne na cyberataki, czyli czym jest technologia blockchain?

Zobacz także: Ujawniła iPhone'a X na YouTubie. Jej ojciec stracił za to pracę w Apple


Źródło: "Polskie Radio", Superbiz.pl, Twitter

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze