SuperBiz wiadomości Ministerstwo zdrowia przeciwko prywatyzacji szpitali

Ministerstwo zdrowia przeciwko prywatyzacji szpitali

13.05.2016, godz. 12:56
Szpital
Szpital foto: SHUTTERSTOCK

Brak możliwości przekształcania zadłużonych szpitali i przychodni w spółki oraz ograniczenia dotyczące sprzedaży udziałów w tych placówkach, które już jako spółki funkcjonują – takie zamiany w przepisach przygotowuje ministerstwo zdrowia. Resort tłumaczy, że chce w ten sposób powstrzymać prywatyzację szpitali.

Przedstawiając projekt minister zdrowia Konstanty Radziwiłł tłumaczył, że przepisy obowiązujące w tej chwili  zmuszają podmioty publiczne, zwłaszcza samorządy, do przekształcania zadłużonych szpitali w spółki prawa handlowego. Rozwiązanie to, wprowadzone kilka lat temu, miało przyczynić się do spadku zadłużenia szpitali. Zdaniem resortu cel nie został jednak osiągnięty – na koniec 2015 r. zadłużenie szpitali wyniosło prawie 14 mld zł.

Najważniejszą zmianą przygotowaną przez przez resort jest wykluczenie  możliwości przekształcenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SPZOZ, tak nazywa się forma prawna, w której funkcjonują szpitale i przychodnie) w spółkę kapitałową w przypadku wystąpienia straty netto.

Zobacz także: Szybkie odszkodowania dla poszkodowanych przez szpitale? Powstaje specjalny fundusz wypadkowy

Drugi ważny zapis dotyczy sytuacji, w której dana placówka już została przekształcona w spółkę, której udziałowcami są podmioty publiczne – Skarb Państwa , uczelnia medyczna, jednostki samorządu terytorialnego. Po jego wejściu w życie na podmioty te zostaną nałożone ograniczenia jeśli chodzi o możliwość sprzedaży udziałów lub akcji w tych spółkach. Będą mogły to robić, ale pod warunkiem, że zachowają co najmniej 51 proc. kapitału zakładowego spółki.

– Dzięki zachowaniu większościowego pakietu udziałów albo akcji podmioty publiczne utrzymają decydujący wpływ na funkcjonowanie podmiotów leczniczych. Jest to niezbędne ze względu na spoczywającą na nich odpowiedzialność za bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów oraz jakość i dostępność świadczeń – informuje ministerstwo zdrowia.

Czytaj również: Tanie apteki znikną z rynku?

Minister Radziwiłł podkreślał, że istniejące już spółki kapitałowe, w których Skarb Państwa, samorząd oraz uczelnia medyczna posiadają ponad 50 proc. udziałów, będą miały charakter misyjny. Poinformował, że nie będą tam wypłacane dywidendy. Zapowiedział również, że  podmioty publiczne będą mogły tworzyć nowe SPZOZ-y.

Oprócz tych zmian projekt przewiduje również, że instytucje do których należą SPZOZ-y będą miały większy nadzór nad podległymi sobie jednostkami, zostaną zwolnione z obowiązku posiadania ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych, jednostki samorządu terytorialnego będą mogły finansować świadczenia zdrowotne (do tej pory mogły finansować inwestycje, aparaturę medyczną oraz programy profilaktyczne), instytucje nadzorujące będą miały więcej czasu na pokrycie straty netto SPZOZ (9 miesięcy, aktualnie są to 3 miesiące).

Źródło: Ministerstwo Zdrowia/PAP, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: