SuperBiz wiadomości Młodzi Polacy nie są gotowi, by pracować

Młodzi Polacy nie są gotowi, by pracować

24.03.2016, godz. 13:38
Urząd pracy
foto: SE/EAST NEWS

Człowiek bierny zawodowo to taki, który nie pracuje, ale i żadnego zajęcia nie szuka, a nawet nie jest gotowy do jego podjęcia. Wśród takich osób w skali całego kraju aż 20 proc. stanowią młodzi Polacy, którzy nie ukończyli jeszcze 25. roku życia – wynika z wyliczeń firmy Ingeus, zajmującej się aktywizacją zawodową osób mających najtrudniejszą sytuację na rynku pracy.

W Polsce jest aż 2,6 mln osób przed 25. rokiem życia, które są bierne zawodowo, 230 tys. z nich jest zarejestrowanych w urzędach pracy jako bezrobotne. Problem bierności zawodowej wśród młodych najbardziej nasilony jest w Małopolsce, na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Jak wynika z badań aktywności ekonomicznej ludności BAEL, tylko jedna trzecia Polaków między 15. a 25. rokiem życia pracuje albo też szuka zatrudnienia.

ZOBACZ TEŻ: Masz 25-30 lat? Przy przejściu na emeryturę przeżyjesz szok!

W innych grupach wiekowych ten odsetek jest zdecydowanie dużo wyższy . W grupie 25-34-latków aktywnych zawodowo jest ok. 85 proc. osób, a wśród 35-44-latków aż 87 proc. Skąd bierze się niechęć młodych do podjęcia pracy? Z badań wynika, że Polacy nie są skorzy do łączenia nauki z zajęciem zarobkowym. Wydłużają czas, w którym wejdą na rynek do momentu, w którym skończą edukację.

ZOBACZ TEŻ: Polacy nie oszczędzają na emeryturę. Dlaczego? Tłumaczenia są zaskakujące

Tymczasem „prawie połowa (44 proc.) młodych bezrobotnych zarejestrowanych w pośredniakach posiada wykształcenie zasadnicze zawodowe, gimnazjalne lub niższe. Co piąty średnie ogólnokształcące, a 27,7 proc. średnie zawodowe lub policealne. 18,5 tys., czyli 7,8 proc. młodych bezrobotnych posiada dyplom uczelni wyższej” - podaje portal strefabiznesu.pomorska.pl.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: