SuperBiz wiadomości Moody’s ostrzega Polskę przed skutkami obniżenia wieku emerytalnego

Moody’s ostrzega Polskę przed skutkami obniżenia wieku emerytalnego

21.11.2016, godz. 13:02
W piątek agencja Moodys ogłosi rating Polski
foto: AP

Decyzja o obniżeniu wieku emerytalnego osłabi finanse publiczne, negatywnie wpłynie na wzrost gospodarczy i pogorszy opinię Polski w oczach międzynarodowych partnerów. Jest ona także negatywna dla ratingu naszego kraju – poinformowała agencja Moody’s wydanym dziś (21.11.) komunikacie.

- Odwrócenie reformy emerytalnej, wraz z trwającym kryzysem konstytucyjnym oraz napięciami w relacjach z Unią Europejską, odzwierciedla zmianę w prowadzeniu polityki przez Polskę w stronę mniejszej przewidywalności oraz nieszablonowych rozwiązań, które łączą się z działalnością nowego rządu, wybranego w październiku 2015 r. - napisali analitycy Moody’s.

Czytaj również: Reforma emerytalna PiS. Zobacz o ile niższą emeryturę dostaniesz

Z wyliczeń Moody's wynika, iż koszt obniżenia wieku emerytalnego wyniesie 2 mld zł w 2017 r. oraz 10,2 mld zł rocznie w 2018 r. i w 2019 r. To oznacza, że grozi nam, że deficyt budżetu państwa przekroczy 3 proc. - czyli poziom, który UE uznaje za bezpieczny.

W ocenie agencji ratingowej obniżając wiek emerytalny Polska zniweluje pozytywne skutki, jakie dla naszego budżetu miało poprawienie ściągalności podatków. Ruch ten może mieć też bardzo negatywne skutki dla systemu emerytalnego, zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę proces starzenia się polskiego społeczeństwa i rosnący odsetek osób w wieku emerytalnym.

Więcej na temat reformy obniżającej wiek emerytalny znajdziesz tu.

Źródło: tvn24bis.pl, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: