SuperBiz wiadomości Nowy banknot 50 euro. Tak będzie wyglądał pieniądz nowej generacji

Nowy banknot 50 euro. Tak będzie wyglądał pieniądz nowej generacji

06.07.2016, godz. 16:27
Nowy banknot 50 euro
Nowy banknot 50 euro foto: AP

We wtorek Europejski Bank Centralny (EBC) ujawnił wzór nowego banknotu o nominale 50 euro. Pieniądz ukaże się w serii „Europa" i wejdzie do obiegu 4 kwietnia 2017 roku.

Banknot o wartości 50 euro będzie posiadał dodatkowe zabezpieczenia przed fałszerstwem. Sprawi to, że będzie trudniejszy do podrobienia, w porównaniu ze swoim poprzednikiem. Między innymi kolor cyfr ma zmieniać się w zależności od kąta nachylenia papieru, przechodząc od zieleni do niebieskości. Ten patent ułatwi sprawdzenie, czy banknot jest oryginalny.

Po obu stronach środka płatniczego zostanie umieszczony wizerunek Europy – bogini z mitologii greckiej. Jej postać ma także figurować na trudnym do podrobienia hologramie – będzie widoczna wyłącznie w dobrym oświetleniu.

Przeczytaj również: 500 zł: tak będzie wyglądał nowy polski banknot [GALERIA, WIDEO]

Banknoty o nominale 50 euro cieszą się największą popularnością w Eurolandzie i stanowią aż 45 proc. wszystkich znajdujących się w obiegu papierowych pieniędzy w europejskiej walucie. Na rynek trafiło ok. 8,5 mld sztuk. Liczba wszystkich banknotów euro, które trafiły do obiegu w 2002 r., jest porównywalna z liczbą dopuszczonych obecnie na rynek banknotów 50 euro.

Koszt produkcji jednej jednostki szacuje się na 6-10 centów. Przeciętnie banknot ulega zniszczeniu po okresie czterech lat.

Euro to waluta, z której korzysta 338 milionów Europejczyków. Aby zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa, ponad 500 jednostek z sektora przemysłowego zawarło partnerstwo, w którym zobowiązują się, że do 15 czerwca dostosują znajdujące się w użyciu urządzenia do obsługi nowych banknotów.

Źródła: new-euro-banknotes.eu, finanswe.wp.pl

tagi: euro waluta
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: