SuperBiz wiadomości Parlamentarzyści dostaną 1000 złotych „podwyżki” na prowadzenie swoich biur

Parlamentarzyści dostaną 1000 złotych „podwyżki” na prowadzenie swoich biur

27.01.2017, godz. 12:24
Posłowie dostali 1000 zł podwyżki na prowadzenie swoich biur
foto: Super Express

Ryczał, który posłowie i senatorowie otrzymują co miesiąc na prowadzenie swoich biur, został podniesiony o tysiąc złotych, z 13,2 tys. zł do 14,2 tys. zł – poinformowała w piątek „Rzeczpospolita". W skali roku „podwyżka" ta będzie kosztować budżet 6,72 mln zł.

Kwota ryczałtu jest stała, bez względu na to ile dany poseł lub senator prowadzi biur. Pod koniec ubiegłego roku wynosiła ona 13,2 tys. zł, jednak na początku stycznia marszałkowie: Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski, podjęli decyzje o podniesieniu jej do 14,2 tys. zł miesięcznie, czyli o tysiąc zł. Środki te mogą być przeznaczane np. na czynsz i benzynę do prywatnych samochodów, które są wykorzystywane do celów służbowych czy na zatrudnianie pracowników.

Sprawdź także: Podatnicy znów wydadzą więcej na prowadzenie biur poselskich!

Cytowany przez „Rzepę" poseł PO Tomasz Głogowski zwraca uwagę, że podwyżka ta była zapisana w budżecie, jednak jak zauważa dziennik miała ona wynieść nie tysiąc, a 500 zł. O planach podniesienia kwoty ryczałtu mówił jeszcze w listopadzie szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski podczas posiedzenia Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.
Ile będzie kosztować Polaków podwyżka ryczałtu? W polskim parlamencie zasiada 460 posłów i 100 senatorów. W momencie kiedy każdy z nich otrzyma na prowadzenie biura tysiąc złotych więcej niż dotychczas, budżet będzie to kosztować 560 tys. zł miesięcznie i aż 6,72 mln zł rocznie.

Czytaj też: Rynek pracy 2017: firmy planują podwyżki

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej", to nie jedyna podwyżka, którą otrzymali w ostatnim czasie parlamentarzyści. W ubiegłym roku o 2 tys. zł zwiększony został jednorazowy limit wydatków na remont biur poselskich. Po zmianach parlamentarzyści pierwszej kadencji mogą wydać na ten cel 11 tys. zł, zaś ci kolejnych kadencji – 6,6 tys. zł.
Wzrosły również limity wydatków na: zatrudnienie w klubach poselskich pracowników, benzynę do samochodów w nich wykorzystywanych oraz koszty funkcjonowania posła w Sejmie. Podniesiono je o 5 proc.

Źródło: „Rzeczpospolita"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: