SuperBiz wiadomości 13 zł za godzinę pracy. Są pierwsze skargi na pracodawców, którzy nie przestrzegają stawki minimalnej

13 zł za godzinę pracy. Są pierwsze skargi na pracodawców, którzy nie przestrzegają stawki minimalnej

14.02.2017, godz. 14:08
Robotnik
foto: Pixabay.com

Akcja ogłoszona przez Państwową Inspekcję Pracy i Tygodnik „Solidarność" - „13 zł... i nie kombinuj" ma zmusić pracodawców do płacenia według ustawowo przyjętej, minimalnej stawki godzinowej. Jak się jednak okazuje, przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2017 roku w wielu przypadkach nie zmieniły postępowania pracodawców, którzy na wiele sposobów chcą uniknąć wyższych kosztów zatrudnienia. Do tej pory wpłynęło do PIP już 80 zgłoszeń od pokrzywdzonych pracowników.

Pierwsze zgłoszenia pracowników na nieuczciwych pracodawców wpłynęły już do Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrole w firmach wykazały, że w 80 przypadkach wniosek dotyczył nieuczciwego pracodawcy, który znalazł sposób, by obejść minimalną stawkę godzinową.

Sprawdź również: 500 zł kary za przerwę na papierosa? Tak pracodawcy obchodzą 13 zł/h

Okazuje się, że pracodawcom nie brakuje wyobraźni, by „odrobić" na swoją korzyść wyższą stawkę, którą muszą oferować pracownikom. Zatrudnianie „na czarno" za 6-8 zł za godzinę, nakładanie fikcyjnych kar za spóźnienia czy oferowanie dwóch umów – jedną na minimalną stawkę, drugą na „dzierżawę" odkurzacza dla sprzątaczek („koszty" użytkowania sprzętu przez pracownika są zwracane pracodawcy, a w efekcie z umowy na 12 zł brutto realnie zarabia się parę złotych).

Zobacz także: Zmiany w 2017 roku. Co nowego w prawie pracy


Notorycznie zdarzają się też przypadki nielegalnego zatrudniania Ukraińców czy wypłacania im głodowych pensji. Kilka dotychczasowych zgłoszeń skierowanych do Państwowej Inspekcji Pracy może trafić nawet do organów ścigania.
Zgłoszenia można dokonać osobiście w urzędzie lub przez formularz online dostępny na stronie tysol.pl/formularz.

 

Źródło: /bankier.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: